KĽDR obnovila výrobu jadrových zbraní, nebude ich váhať použiť proti USA
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PCHJONGJANG / Severná Kórea v utorok oznámila, že plne obnovila prevádzku v jadrovom komplexe v Jongbjone, ktorý je považovaný za hlavný zdroj plutónia, ktoré KĽDR používa na výrobu jadrových zbraní. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej toto oznámenie pravdepodobne ďalej zhorší vzťahy Pchjongjangu so svetom.
Severokórejská vláda súčasne uviedla, že pracuje na vylepšení nukleárnych zbraní "pokiaľ ide o kvalitu i kvantitu". Jadrový komplex v Jongbjone bol "prestavaný, vynovený a upravený a začal bežnú činnosť", dodala vláda.
Severná Kórea je plne pripravená vysporiadať sa "kedykoľvek s pomocou jadrových zbraní" s nepriateľskými Spojenými štátmi, vyhlásil šéf severokórejského ústavu pre jadrovú energiu.
Nukleárne testy
Pchjongjang v minulosti už trikrát testoval svoje nukleárne zbrane, v rokoch 2006, 2009 a 2013. Reaktor v Jongbjone bol uzavretý v roku 2007, v roku 2013 ale KĽDR po svojom treťom jadrovom teste a zvýšenie napätia v regióne varovala, že jeho činnosť obnoví.
Pozorovatelia sú toho názoru, že severokórejské vedenie sa teraz snažia prinútiť Washington k obnoveniu rozhovorov, ktoré by chudobné KĽDR mohli priniesť uvoľnenie tvrdých medzinárodných sankcií.
Raketové testy
V pondelok Pchjongjang oznámil, že v októbri plánuje vypustiť družice pomocou rakiet dlhého doletu. Západ podozrieva KĽDR, že za jej údajným vesmírnym programom sa skrývajú skúšky striel dlhého doletu, ktoré Severnej Kórei zakazujú sankcie OSN. Podľa západných krajín sa Pchjongjang snaží vyvinúť raketu dlhého doletu, ktorá by bola schopná niesť jadrovú hlavicu a potenciálne mohla ohroziť americkú pevninu.
KĽDR oznámila, že vypustením satelitov chce osláviť októbrové 70. výročie založenia vládnucej Kórejskej strany práce. Družice podľa nej majú slúžiť napríklad k predpovediam počasia.
"Rozvoj vesmírneho programu pre mierové účely je legitímnym právom suverénneho štátu. A severokórejský národ je plne odhodlaný toto právo uplatňovať bez ohľadu na to, čo o tom hovoria druhí," konštatoval riaditeľ Národného úradu pre rozvoj vzdušného priestoru.
Porušenie rezolúcie
Juhokórejské ministerstvo obrany v utorok uviedlo, že štart rakety dlhého doletu by predstavoval vážne porušenie rezolúcií OSN, zároveň ale vraj neodhalilo žiadne známky príprav takéhoto odpalu.
Svoj prvý satelit vyslala KĽDR s pomocou rakety dlhého doletu do kozmu koncom roka 2012.
Podľa expertov balistické strely a rakety vynášajúce satelity majú podobný trup, motor a ďalšie technológie: