Čile zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 8,3. Hrozia cunami
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SANTIAGO / Najmenej osem obetí si vyžiadalo silné zemetrasenie s magnitúdou 8,3, ktoré zasiahlo v stredu pobrežie Čile, desiatky ľudí utrpeli zranenia, informovala dnes tamojšia vláda. Citovala ju agentúra Reuters.
Chilské úrady najskôr oznámili, že otrasy mali silu 7,2 stupňa. Americká geologická služba USGS hovorila o 7,9 stupňa, potom tento údaj spresnila na 8,3.
"Je nám ľúto smrti piatich čilských občanov, radi by sme vyjadrili sústrasť ich príbuzný. Odhadujeme, že počet evakuovaných je jeden milión," uviedlo ministerstvo.
Úrady vyhlásili varovanie pred cunami. To platí aj pre Peru, Havaj, Kaliforniu, Francúzsku Polynéziu či Nový Zéland, informovala agentúra AP. Zemetrasenie, približne 280 kilometrov severne od čilskej metropoly Santiago, si vyžiadalo v krajine najmenej tri ľudské životy.
Išlo o najsilnejšie zemetrasenie od roku 2010 v Čile, ktoré je najväčším producentom medi na svete, informovala agentúra Reuters.
Otrasy až v Argentíne
Otrasy, ktoré bolo cítiť až v argentínskom hlavnom meste Buenos Aires, teda vo východnom pobrežnom pásme Južnej Ameriky, poškodilo domy, budovy a zranilo viacero ľudí. Padajúci múr zabil v Čile 26-ročnú ženu a jeden muž zomrel na infarkt, uviedli miestne médiá.
Pobrežné mesto Coquimbo zasiahli po zemetrasení prívalové vlny cunami vysoké 4,5 metra, oznámilo čilské námorníctvo. "Zažívame naozaj vážnu situáciu spôsobenú cunami. Máme obytné štvrte, ktoré sú zaplavené... oceán dosiahol až do centra Coquimba," uviedol starosta mesta Cristian Galleguillos.
Vnútrozemské mesto Illapel, približne 46 kilometrov od epicentra zemetrasenia, ostalo bez elektriny a pitnej vody. Ľudia ušli z poškodených domov a prúdili ulicami.
Výstrahu pred cunami vyhlásili aj pre Havaj:
SITA
Výstraha aj pre Havaj
Štátna banská spoločnosť na ťažbu medi Codelco pozastavila banské operácie vo svojej bani Andina a evakuovala zamestnancov zo svojej huty Ventanas. Práce vo svojej významnej bani na ťažbu medi Los Pelambres pozastavila aj spoločnosť Antofagasta.
Výstrahy pred cunami vydali pre časti Južnej Ameriky, ale dokonca aj pre Havaj, Kaliforniu a Francúzsku Polynéziu. Nový Zéland varoval obyvateľov, že niektoré oblasti krajiny môže zasiahnuť cunami. Ministerstvo civilnej obrany vyhlásilo, že ľudia žijúci v určitých východných oblastiach by sa mali zdržiavať ďalej od pláží a pobrežia.
Dotrasy o sile 6,1
Na pobrežie Peru dorazili vlny vysoké 15-20 centimetrov a na Havaji majú byť vysoké necelý meter. Asi hodinu po prvom zemetrasení nasledovali tri dotrasy, všetky s väčšou magnitúdou než 6,1. Menšie otrasy v oblasti stále pokračujú, informovala americká geologická služba USGS. Vo februári 2010 zasiahlo stredné a južné Čile zemetrasenie s magnitúdou 8,8. Nasledovali obrovské vlny cunami a zahynulo vyše 500 ľudí.