Porošenko nariadil vyškrtnúť z čierneho zoznamu novinárov BBC
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KYJEV / Ukrajinský prezident Petro Porošenko nariadil vyňať novinárov britskej spravodajskej spoločnosti BBC zo zoznamu osôb, na ktoré sa vzťahujú sankcie Ukrajiny. Ich vyškrtnutie zo zoznamu Porošenko zdôvodnil tým, že sloboda tlače je preňho "nadovšetko".
Na zozname boli okrem politikov a predstaviteľov ozbrojených síl aj vedci, blogeri a desiatky novinárov, vrátane novinárov britskej spoločnosti BBC - spravodajcu Steva Rosenberga, produkčnej Emmy Wellsovej a ich ruského kameramana Antona Čičerova.
Novinári a predstavitelia médií podľa Kyjeva predstavujú bližšie nešpecifikovanú "hrozbu pre národné záujmy, národnú bezpečnosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť" Ukrajiny.
Bližšie zdôvodnenie v kauze tímu BBC Kyjev v stredu neposkytol s tým, že ukrajinská tajná služba záležitosť objasní dnes.
Útok na slobodu
Šéfredaktor zahraničnej redakcie BBC Andrew Roy pre agentúru Reuters označil zaradenie svojich kolegov na zoznam sankcionovaných fyzických osôb za "hanebný útok na slobodu médií".
"Tieto sankcie sú úplne nevhodné a nevysvetliteľné voči novinárom BBC, ktorí o dianí na Ukrajine informovali nestranne a objektívne," uviedol Roy, ktorý vyzval ukrajinskú vládu, aby ich mená okamžite odstránila z tohto zoznamu.
Zákaz vstupu
Na zozname zakázaných novinárov sú aj španielski novinári Antonio Pampliega a Ángel Sastre, ktorí v júli zmizli v Sýrii a predpokladá sa, že ich uniesli ozbrojenci hlásiaci sa k Islamskému štátu. Zákaz vstupu na Ukrajinu majú aj spravodajcovia ruských tlačových agentúr v Juhoafrickej republike (dvaja španielski novinári) a Turecku, ktorých práca podľa agentúry Reuters nemá nič spoločné s dianím na Ukrajine.
Ruská agentúra TASS označila dnes rozhodnutie ukrajinského vedenia zaradiť na čierny zoznam aj troch jej reportérov - jedného so sídlom vo Washingtone, jedného pôsobiaceho v JAR a jedného z Moskvy - za "čudné", pretože dvaja z nich sa téme Ukrajiny vôbec nevenujú.
Zdesenie
Výbor na ochranu novinárov sídliaci v New Yorku vo svojom vyhlásení konštatoval, že Porošenkove kroky vyvolávajú zdesenie. "Vláda nemusí súhlasiť so spravodajstvom a nemusí sa jej páčiť, ale označiť novinárov za potenciálnu hrozbu pre národnú bezpečnosť nie je vhodná reakcia," uviedla koordinátorka Výboru na ochranu novinárov pre Európu a strednú Áziu Nina Ognianov.
K prípadu sa vyjadril aj hovorca Kremeľa Dmitrij Peskov, ktorý rozhodnutie Ukrajiny uvaliť sankcie na novinárov považuje za "úplne neprijateľné". Dodal, že takéto kroky "vôbec nezodpovedajú princípom slobody slova".
Pred niekoľkými mesiacmi vyjadrovali svoj nesúhlas demonštranti priamo pred parlamentom. Počas nich tam vybuchol granát, pozrite si video: