Pád ruského lietadla je stále záhadou, vyšetrovanie pokračuje
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
WASHINGTON/MOSKVA / Ani viac než dva dni po tragickom páde ruského lietadla nad Sinajským polostrovom sa nepodarilo zistiť príčiny katastrofy a okolnosti havárie zostávajú záhadou. Experti citovaní agentúrou AP sa prikláňajú k názoru, že stroj mohol zničiť výbuch trhaviny umiestnenej vnútri lietadla alebo mohlo ísť o sabotáž. Dôkazy pre takého tvrdenia ale zatiaľ nie sú žiadne.
Podľa Jamesa Clappera, riaditeľa amerických spravodajských služieb, neexistujú ani priame dôkazy o tom, že lietadlo zničili teroristi. No nedá sa vylúčiť, že katastrofu spôsobili bojovníci Islamského štátu operujúci na Sinajskom polostrove.
"Je to nepravdepodobné, ale nevylúčil by som to," povedal Clapper novinárom vo Washingtone.
Bomba na palube
Podľa britských expertov je to skutočne nepravdepodobné, pretože Islamský štát má sotva k dispozícií zbraň schopnú zasiahnuť vysoko letiace ciele. Armádny analytik Paul Beaver usudzuje, že nešťastie spôsobila bomba umiestnená v lietadle.
Sinajskú púšť podľa neho spravodajské služby starostlivo sledujú a prítomnosť odpaľovacieho zariadenia pre veľkú raketu zem-vzduch by najskôr zaznamenali.
Útok alebo sabotáž
Francúzsky letecký odborník Robert Galan sa podľa agentúry AP domnieva, že príčinou katastrofy mohol byť útok alebo sabotáž.
"Bomba mohla byť do lietadla vložená a nastavená tak, aby explodovala po štarte. Alebo mohol byť stroj vystavený technickej sabotáži. To sú dve najpravdepodobnejšie hypotézy," povedal Galan.
Sabotáž si pritom vyžaduje dobrú znalosť vnútorných systémov lietadla, zatiaľ čo umiestnenie bomby je jednoduchšie, dodal.
Čierne skrinky
Skúmanie takzvaných čiernych skriniek tieto špekulácie nepotvrdí ani nevyvráti. Zariadenie totiž zaznamenáva dáta a hlasovú komunikáciu pilotov. Vyšetrovatelia ale môžu zistiť, či v lietadle explodovala nálož, pretože na úlomkoch trosiek našli stopy výbušniny, uvádza AP.
Írsky letecký úrad oznámil, že osudné lietadlo bolo registrované v Írsku a jeho bezpečnostná dokumentácia bola vlani v poriadku. K ruským a egyptským vyšetrovateľom sa v dohľadnom čase pripoja experti z Francúzska a Nemecka, ktorí reprezentujú výrobcov lietadla, a tiež z Írska.
Lietadlo sa mohlo zlomiť už vo vzduchu, pozrite si reportáž:
Pád ruského lietadla v Egypte