Bijú nás, vyhrážajú sa nám a týrajú nás, sťažujú sa migranti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SOFIA / Migranti prechádzajúci Bulharskom museli strpieť bitky, hrozby a ďalšie týranie zo strany bulharských policajtov. Podľa agentúry Reuters o tom informovala srbská organizácia bojujúca za ľudské práva. Bulharské ministerstvo vnútra sa k týmto obvineniam zatiaľ nechce vyjadriť.
Belehradské Stredisko pre ľudské práva uviedlo, že utečenci z Afganistanu, Iraku a Sýrie pri prieskume informovali o vydieraní, okrádaní, násilí, hrozbách deportáciou a o útokoch policajných psov. Stredisko podporuje charitatívna organizácia Oxfam, ktorá sa zameriava na boj proti chudobe a nespravodlivosti vo svete.
Tisíce migrantov denne
Bulharsko patrí ku krajinám strednej a východnej Európy, ktoré sa musia vyrovnávať s najväčšou vlnou migrantov v regióne od konca druhej svetovej vojny. Cez ich územie ale prúdi výrazne menej utečencov ako cez územie Macedónska a Srbska.
Úrady počítajú s tým, že do konca roka do krajiny vstúpi asi 15 000 migrantov. Do Srbska, Chorvátska a Srbska ich v súčasnej dobe prichádza denne okolo 7 000 až 10 000.
SITA
Rovnako ako ďalšie dva členské štáty Európskej únie, Maďarsko a Slovinsko, postavilo Bulharsko na svojej hranici plot s cieľom zvládať nával ľudí, ktorí sa snažia dostať sa ďalej na západ, hlavne do Rakúska a Nemecka.
Juh Bulharska
Správa belehradského strediska uvádza, že väčšina incidentov sa odohrala na juhu Bulharska v oblastiach na tureckých hraniciach, v táboroch vo vnútrozemí a na severozápade krajiny na hraniciach so Srbskom, cez ktoré potom utečenci pokračujú ďalej v ceste.
Hovorkyňa bulharskej agentúry pre utečencov Avgustina Videvová uviedla, že nemá žiadne informácie o údajnom týraní. "Nikto z tých, ktorí boli prijatí do utečeneckých centier, sa nesťažoval na zlé zaobchádzanie zo strany bulharských úradov," uviedla agentúre Reuters.
Porušovanie ľudských práv
Hovorca ministerstva vnútra sa nateraz odmietol k správe vyjadriť, reagovať vraj bude možno až v nasledujúcich dňoch.
Svedectvá obsiahnuté v dokumente naznačujú vážne porušovanie ľudských práv. "Dvaja afganskí muži povedali, že bulharskí policajti na nich strieľali... a dvoch ľudí zranili," píše sa okrem iného v správe.
SITA
"Skupina zhruba desiatich dopytovaných bola svedkom toho, že policajt držal jednému utečencovi pri hlave strelnú zbraň... Policajti členov tejto skupiny zadržali, bili ich, vzali im cennosti, jedlo a vodu," uvádza sa tiež v správe.
Streľba na hranici
Najvážnejšie potvrdený incident sa odohral 15. októbra, kedy bol afganský utečenec zastrelený v blízkosti bulharsko-tureckej hranice. Tento incident následne odsúdila Organizácia Spojených národov.
Migranti do Európy stále prichádzajú, pozrite si reportáž: