Na luxusný hotel Radisson v Mali zaútočili teroristi, hlásia obete
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BAMAKO / Neznámi ozbrojenci v piatok napadli hotel Radisson Blu v Bamaku, hlavnom meste Mali, a zajali 170 ľudí. Dvadsaťsedem ľudí neprežilo, informuje agentúra AFP. Podľa posledných informácií už útočníci žiadneho rukojemníka nedržia. K akcii sa prihlásila skupina napojená na Al-Káidu.
Medzi rukojemníkmi sa nachádzali okrem iných Francúzi, Číňania, Turci a Belgičania. V čase útoku bolo podľa malijského ministerstva bezpečnosti 140 hostí z najmenej 14 štátov. Ide o občanov z Alžírska, Číny, Francúzska, Indie, Kanady, Maroka, Nemecka, Pobrežia slonoviny, Ruska, Senegalu, Spojených štátov, Španielska a Turecka. V čase prepadnutia sa v hoteli zdržiavali podľa amerického ministerstva obrany aj 22 americkí vojaci a civilní zamestnanci.
K hotelu pomerne rýchlo dorazila malijská zásahová jednotka a polícia, ktorá miesto obkľúčila a evakuovala ľudí z okolitých domov. Špeciálne komando potom vstúpilo do budovy a začalo oslobodzovať rukojemníkov.
Dvadsaťsedem obetí
Niektorí utiekli sami, ďalších údajne prepustili sami atentátnici. Podľa vojenských a bezpečnostných zdrojov, ktoré citovali zahraničné agentúry, našli v budove zatiaľ 27 mŕtvych a dvoch z útočníkov zabili. Počet obetí bude ale zrejme vyšší, prehľadávanie budovy pokračuje.
SITA
Medzi obeťami je podľa agentúry AFP najmenej jeden Belgičan, zrejme poslanec parlamentu valonského regiónu.
Luxusný hotel
Radisson je jeden z najluxusnejších hotelov v Bamaku. Leží západne od mestského centra a využívajú ho často cudzinci vrátane posádok leteckej spoločnosti Air France. Medzi tými, ktorých sa podarilo z hotela dostať, bolo 12 zamestnancov Air France. Spoločnosť pre útok zrušila popoludňajší let z Paríža do Bamaka.
SITA
Na slobodu sa dostali aj pracovníci leteckej spoločnosti Turkish Airlines. Fotograf agentúry AFP z miesta oznámil, že v hoteli boli ubytovaní francúzski vojaci, členovia misie OSN MINUSMA a podľa niektorých správ tiež nigérijský miliardár Aliko Dangote, ktorý to ale rýchlo na Twitteri poprel s tým, že bol v Mali vo štvrtok.
Zavreli inštitúcie
Americké veľvyslanectvo v Mali vyzvalo amerických občanov, aby nevychádzali von. Prezident Barack Obama situáciu sleduje priebežne z Malajzie.
Francúzsko uviedlo do pohotovosti svoje veľvyslanectvo v Bamaku. Zavretá zostala francúzska škola a tiež francúzsky inštitút. K dispozícií je tiež krízová linka.
SITA
Na ceste z Paríža do Bamaka je niekoľko desiatok členov francúzskej elitnej jednotky. Sú medzi nimi špecialisti na zásah pri únose rukojemníkov. Prezident François Hollande vyzval Francúzov, ktorí sa nachádzajú v krízových oblastiach, aby boli opatrní.
"Uisťujem Malijčanov, že ich podporujeme. Našich občanov, ktorí sú v citlivých oblastiach, žiadam, aby boli opatrní," povedal.
SITA
Do Mali sa pre útoky vracia prezident Boubacar Keita, ktorý bol v Čade. Do Bamaku by mal doraziť v najbližších hodinách.
Dlhý boj
Mali má za sebou dlhý boj proti islamským radikálom, ktorí v roku 2012 začali obsadzovať sever krajiny. Ich postup k Bamaku sa podarilo zastaviť okrem iného tiež vďaka francúzskej armáde.
SITA
Po nedávnych teroristických útokoch v Paríži povedal prezident Hollande, že Francúzsko bude s teroristami bojovať po celom svete až do ich zničenia a že okrem Sýrie to bude tiež v Iraku a v Mali. Francúzsko má v Mali stále asi 1 000 vojakov a podľa niektorých zdrojov už ich niekoľko vyslalo k hotelu.
Na luxusný hotel v Mali zaútočili teroristi, pozrite si reportáž: