Európska komisia chystá po útokoch v Paríži nové protiteroristické opatrenia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRUSEL / Brusel chystá ďalšie protiteroristické opatrenia. V Únii si už nebudeme môcť kúpiť znehodnotené zbrane cez internet. Európska komisia taktiež navrhla, aby sa o všetkých cestujúcich leteckými linkami uchovávali záznamy.
"Na slovenských stránkach je uverejnených množstvo ponúk na kúpu znehodnotených zbraní." S týmito slovami uverejnila švajčiarska televízia príspevok pod názvom "Teroristi si jednoducho zaobstarajú ťažké zbrane".
Slovenské ministerstvo vnútra sa bráni, že legislatívu sprísnili ešte v júli. "Od prvého júla došlo k novelizácii zákona. Predaj expanzných zbraní cez internet je zakázaný," uviedla hovorkyňa ministerstva Andrea Dobiášová.
Predaj a nákup zbraní
Kupovať a predávať cez internet môžu podľa zákona iba držitelia zbrojnej licencie. Napriek tomu sme skúsili zavolať jednému z internetových predajcov.
"Mám záujem o samopal vzor 58 znehododnotený, expanzný. Je možné si ho ešte kúpiť?" reagoval na inzerát reportér TV JOJ Adam Zavřel. "Je to možné, samozrejme. Len pri osobnom odbere a poprosím vás zistíte si na úseku zbraní a streliva aké majú podmienky oni pre prijatie expanznej zbrane a ako presne oni postupujú, pretože sme sa stretli s individuálnym prístupom," uviedol predajca expanzných zbraní.
Po upozornení ministerstva na túto možnosť, rezort uviedol, že pokuta za nelegálny predaj je 663 eur. "Európska komisia navrhuje, aby bolo nastavené jednotné značenie zbraní, čiže podobne ako máme punc na šperkoch, ktoré potom na základe tohto kódu umožní vysledovanie danej zbrane," uviedol Štefan Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Kontrola na letiskách
Brusel taktiež chce, aby sa v celej EÚ evidovali ľudia, ktorí cestujú lietadlom. "Kým na slovenských letiskách sa musím preukázať dokladom totožnosti, napríklad v Bruseli alebo vo Viedni prechádzam iba palubnou vstupenkou cez automatické turnikety bez akejkoľvek kontroly totožnosti," tvrdí europoslankyňa Monika Smolková. Nové pravidlá by mali vstúpiť do platnosti troch mesiacov.
Pozrite si priloženú reportáž: