Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Rokovanie v NATO o pomoci Turecku nesúvisí so zostrelenou stíhačkou
Zdielať na

Rokovanie v NATO o pomoci Turecku nesúvisí so zostrelenou stíhačkou

BRUSEL / Ministri zahraničných vecí členských krajín Severoatlantickej aliancie v utorok v Bruseli diskutujú o možnostiach spoločnej podpory obranyschopnosti Turecka. Šéf NATO Jens Stoltenberg ale hneď pri príchode zdôraznil, že aliancia Turecku pomáha s obranou dlhodobo a momentálna diskusia o tom, ako v tejto oblasti pokračovať, bola naplánovaná dávno pred tureckým zostrelom ruského bombardéru na turecko-sýrskej hranici.

Slovenskú diplomaciu v Bruseli zastupuje jej šéf Miroslav Lajčák. Na programe dňa majú ministri tri najzákladnejšie body. V prvom rade je to predĺženie mandátu misie v Afganistane.

To sa dotkne aj slovenských vojakov, ktorí v Afganistane ostanú o niečo dlhšie, ako sa plánovalo.

Vypätá situácia

Dôležitým bodom je aj momentálna situácia na hraniciach medzi Tureckom a Sýriou po vyostrení vzťahov medzi Rusko a Tureckom po zostrelení ruskej stíhačky.

"Turecko podporujeme veľa rokov a je súčasťou toho, čo NATO robí. Súčasť našich dlhodobých záväzkov," upozornil šéf NATO Jens Stoltenberg.

Pomoc a ochrana

Spojenci Turecku pomáhajú najmä s ochranou vzdušného priestoru.

V súčasnosti je v krajine rozmiestená španielska batéria protilietadlového systému Patriot a Spojené štáty na základe dvojstrannej dohody poslali do Turecka svoje stíhačky, uviedol Stoltenberg.

Pripomenul aj zámer Británie vyslať ďalšie lietadlá spolu s príspevkom iných členských krajín. Nemecko a Dánsko ponúkajú svoje plavidlá do aliančného námorného zoskupenia v oblasti. Do tohtoročného januára sa na aliančnej podpore tureckej protivzdušnej obrany podieľalo aj niekoľko českých vojakov.

"To všetko je pre Turecko dôležité. Čakám záväzky ďalších spojencov. V ďalších týždňoch by sme mali prijať rozhodnutie," dodal Stoltenberg.

Pozrite si reportáž priamo z Bruselu:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy