Na najnovšom videu Islamského štátu je zrejme Brit Siddhartha Dhar
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
LONDÝN / Hlavným podozrivým v najnovšom propagandistickom videu militantnej organizácie Islamský štát je podľa zistení britský občan Siddhartha Dhar. Informáciu zverejnila britská spravodajská stanica BBC.
Na videu je zachytené údajné zavraždenie piatich mužov, ktorí podľa IS vykonávali špionáž pre Britániu.
Oficiálny zdroj pre BBC povedal, že vyšetrovanie videa sa zameriava práve na Dhara. "Mnoho ľudí si myslí, že je to on," povedal zdroj, hoci nejde o oficiálne potvrdenú informáciu.
Ušiel z Británie
Dhar, takisto známy ako Abu Rumaysah, ušiel z Británie v roku 2014, keď bol prepustený na kauciu. Otca štyroch detí z mesta Walthamstow na východnom okraji Londýna totiž zatkli pre podozrenie z podnecovania terorizmu, avšak po prepustení na kauciu odcestoval do Sýrie.
Hinduista Dhar už predtým prestúpil na islam a pripojil sa k radikálnej skupine al-Muhádžirún v Británii.
Jeden z jeho spolupracovníkov pre BBC uviedol, že hlas na videu je "nepochybne" Dharov.
Dharova sestra vyhlásila, že keď si najprv vypočula zvuk nahrávky, dostala strach, že je to jej brat. Po prezretí videa si tým však už nie je istá.
Výsmech Cameronovi
Na najnovšom videu extrémistickej skupiny Islamský štát, ktorého autentickosť nie je možné nezávisle overiť, sa maskovaný muž so zbraňou v ruke vysmieva britskému premiérovi Davidovi Cameronovi. A varuje, že Islamský štát jedného dňa ovládne Britániu. Hovorí pritom s britským prízvukom, rovnako ako malý chlapec v závere nahrávky.
Muž pokračuje: "Budeme ďalej viesť džihád, rušiť hranice a jedného dňa vpadneme do vašej krajiny, kde budeme vládnuť prostredníctvom šaríe."
Cameron vyhlásil, že video je "zúfalým prejavom" skupiny, ktorá "stráca územie".
Hovorca siete
Dhar sa po prestúpení na islam stal popredným členom a hovorcom siete al-Muhádžirún - skupiny, ktorá je zakázaná na základe protiteroristickej legislatívy.
Pravidelne sa zúčastňoval na demonštráciách proti USA, Izraelu, arabským režimom alebo ďalším záležitostiam, ktoré jeho skupina pokladá na neislamské.
Vždy v piatok popoludní stál pred mešitami a snažil sa získať nových priaznivcov ideológie tejto radikálnej siete. Na internete zverejňoval videá a zriedkakedy odmietol možnosť vyjadriť sa v médiách. A keď už prehovoril, svoje radikálne názory veľmi neskrýval.
V najnovšom desaťminútovom videu vystupuje tiež chlapec s britským prízvukom. Pravdepodobne už po vraždách ukazuje do diaľky a rozpráva o zabíjaní "neveriacich".
Spoznal vnuka
Televízia Channel 4 News informovala, že muž z južného Londýna menom Sunday Dare spoznal chlapca na videu - svojho vnuka Isu Dareho, ktorého vzala do Sýrie jeho dcéra Grace Dare.
"Je to môj vnuk. Nemôžem ho zaprieť, je to môj vnuk. Spoznávam ho veľmi dobre," povedal a dodal, že ho zneužívajú na propagandu ako "štít".
Na videu piatich mužov v kombinézach, ktorí kľačia na kolenách v púšti, strelia po ich priznaniach zozadu do hlavy. Islamský štát tvrdí, že robili špionáž pre Britániu.
Jeden z pätice mužov napríklad povie, že ho požiadali, aby poskytol informácie o mieste militantov Islamského štátu vrátane dvoch Britov - očividne preto, aby pomohol určiť terč náletov.
Islamský štát sa snaží o šírenie strachu, pozrite si reportáž: