Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Úspešný test vodíkovej bomby v KĽDR oznámila hlásateľka štátnej televízie
Zdielať na

Úspešný test vodíkovej bomby v KĽDR oznámila hlásateľka štátnej televízie

SOUL / Severokórejské vedenie zverejnilo v stredu nečakané oznámenie, že úspešne otestovalo vodíkovú bombu. Svetové agentúry o tom informovali krátko po tom, ako zo severovýchodnej časti Kórejského polostrova hlásili zemetrasenie nasvedčujúce štvrtému jadrovému testu Severnej Kórey.

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) oznámila v stredu nečakane skúšku "miniaturizovaného vodíkového jadrového zariadenia", ktoré predstavuje pozdvihnutie tamojšej "jadrovej sily na ďalší stupeň". Podľa vyhlásenia prečítaného v štátnej televízii bol tento test "dokonale úspešný", informuje agentúra AP s tým, že Severokórejčania by sa mohli týmto spôsobom priblížiť k získaniu rakiet s jadrovými hlavicami, ktoré dokážu zasiahnuť územie USA.

Podľa údajov agentúry Reuters išlo o skúšku "miniaturizovaného vodíkového jadrového zariadenia", čo zrejme povedie k snahám uvaliť na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) ďalšie medzinárodné sankcie. Predchádzajúci jadrový test uskutočnila KĽDR vo februári 2013.

Americká geologická služba USGS, ktorá sleduje zemetrasenia vo všetkých častiach sveta, zaznamenala o 02.30 h SEČ v Severnej Kórei otrasy s magnitúdou 5,1. Podľa juhokórejských zdrojov sa tieto otrasy šírili z miesta ležiaceho v malej hĺbke a vzdialeného 49 kilometrov od objektu Pchungje-ri, kde boli vykonané predošlé jadrové skúšky KĽDR. Juhokórejský prezidentský úrad zareagoval na správy o novom jadrovom teste znepriateleného Severu zvolaním krízového zasadnutia.Vodíkovú bombu testovali v minulosti už USA, Sovietsky zväz, Británia, Čína a Francúzsko. Prvý skúšku vykonali v roku 1952 Spojené štáty, o rok neskôr ZSSR.

KĽDR pokračuje

Severná Kórea v rámci potvrdenia tamojšieho štvrtého jadrového testu vyhlásila, že bude pokračovať v rozvíjaní svojho jadrového programu, aby sa chránila pred nepriateľskou politikou zo strany Spojených štátov.

Podľa zverejneného vyhlásenia, z ktorého cituje agentúra Reuters, sa Pchjongjang nukleárneho programu nevzdá, kým USA nezmenia svoj "agresívny postoj". Severná Kórea však ubezpečuje, že bude konať zodpovedne a jadrový arzenál použije len v prípade narušenia svojej zvrchovanosti. Zároveň sľubuje, že svoje nukleárne kapacity nebude zdieľať s inými stranami. Svoj predchádzajúci jadrový test uskutočnila KĽDR vo februári 2013.

Sprísnenie sankcií

V prípade potvrdenia najnovšieho jadrového testu v KĽDR zahraničnými expertmi je možné očakávať sprísnenie sankcií voči tejto izolovanej krajine zo strany OSN, ako aj ďalšie zhoršenie jej vzťahov so susedmi. Vláda znepriatelenej Južnej Kórey zvolala krízové zasadnutie rady pre národnú bezpečnosť, zatiaľ čo tamojšie ministerstvo obrany ohlásilo sprísnené monitorovanie KĽDR.

Vodíková bomba využívajúca dva stupne jadrovej reakcie má omnoho väčšiu silu ako jednoduchšie druhy jadrových zbraní, nevýhodou je však oveľa náročnejšia výroba.

Protesty Japonska

Japonsko vyjadrilo dôrazný protest voči najnovšiemu jadrovému testu Severnej Kórey, ktorá oznámila odpálenie miniaturizovanej vodíkovej nálože. Podľa vyjadrenia hovorcu japonskej vlády Jošihida Sugu, ktoré cituje agentúra Reuters, bude Tokiu túto záležitosť riešiť v úzkom kontakte s partnermi v USA, Južnej Kórei, Číne a Rusku.

"Toto je niečo, čo nemôžeme akceptovať. Dôrazne voči tomu protestujeme," povedal Suga na tlačovej konferencii. Japonský premiér Šinzó Abe následne označil severokórejský jadrový test za ohrozenie bezpečnosti Japonska, ktoré si vyžaduje tvrdú odozvu.

Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť Ned Price medzitým podľa agentúry AP uviedol, že vláda USA "je oboznámená so seizmickou aktivitou na Kórejskom polostrove v blízkosti známeho severokórejského zariadenia na jadrové testy, ako aj s tvrdeniami Pchjongjangu o jadrovom teste". Biely dom zatiaľ odpálenie vodíkovej nálože nedokázal potvrdiť, Price však vyzval Severnú Kóreu na dodržiavanie svojich medzinárodných záväzkov a zdôraznil, že USA ju nebudú akceptovať ako jadrový štát.


Súvisiace články

Najčítanejšie správy