Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Jadrový test Severnej Kórey odsúdilo OSN i Spojené štáty
Zdielať na

Jadrový test Severnej Kórey odsúdilo OSN i Spojené štáty

NEW YORK / Skúšobný jadrový výbuch, ktorý ohlásila Severná Kórea, je hlboko znepokojujúci a znamená veľké ohrozenie regionálnej bezpečnosti. Vyhlásil to generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

Konanie KĽDR jednohlasne odsúdila Bezpečnostná rada OSN, ktorá voči Pchjongjangu pripraví novú rezolúciu, uviedla agentúra Reuters. Severná Kórea tvrdí, že úspešne otestovala miniaturizovanú vodíkovú bombu. Zahraničný odborníci o tom ale pochybujú, pretože explózia mala podľa nich relatívne malú silu.

"Tento test opäť porušil niekoľko rezolúcii Bezpečnostnej rady, a to napriek tomu, že medzinárodné spoločenstvo jednohlasne žiada o ukončenie takýchto aktivít," povedal Pan Ki-mun. "Je to tiež závažné porušenie medzinárodných noriem o zákaze jadrových skúšok," dodal.

"Žiadam KĽDR, aby zastavila akékoľvek ďalšie jadrové aktivity a splnila svoje záväzky týkajúce sa overiteľného jadrového odzbrojenia," obrátil sa Pan na Pchjongjang.

Posilnenie jadrového programu

Severokórejský režim po stredajšej skúške oznámil že pre agresívny postoj Spojených štátov bude pokračovať v posilňovaní svojho jadrového programu. Krajina ale sľúbila konať zodpovedne, svoj jadrový arzenál použije len na sebaobranu.

O severokórejskom teste rokovala Bezpečnostná rada OSN. Podnet na mimoriadnu schôdzu dali Spojené štáty a Japonsko. Západní diplomati ešte pred rokovaním uviedli, že pokiaľ sa jadrová skúška potvrdí, budú USA, Európska únia a Japonsko požadovať sprísnenie súčasných sankcií OSN.

"Členovia Bezpečnostnej rady pripomenuli, že už skôr vyjadrili rozhodnutie zaviesť ďalšie významné opatrenia v prípade ďalšieho jadrového testu KĽDR," vyhlásil po rokovaní vrcholného orgánu uruguajský veľvyslanec pri OSN Elbio Rosselli, ktorý Bezpečnostnej rade OSN tento mesiac predsedá. Dodal, že v súlade s týmto záväzkom a závažnosťou kroku KĽDR začnú členovia Bezpečnostnej rady OSN okamžite pripravovať novú rezolúciu. Rosselli označil jadrový test za jasné porušenie súčasných rezolúcií.

Bezohľadnosť

Britský veľvyslanec pri OSN Matthew Rycroft vníma jadrový test za ďalšiu bezohľadnosť Pchjongjangu voči medzinárodným normám správania sa a autorite bezpečnostnej rady OSN.

Podrobnosti o rokovaní Bezpečnostnej rady oficiálne oznámené neboli, pretože stretnutie bolo neverejné. Nemenoví diplomati ale uviedli, že nová rezolúcia zrejme rozšíri doterajší zoznam popredných severokórejských činiteľov so zákazom cestovania.

Sankcie

Presadenie nových sankcií bude záležať predovšetkým na Číne, ktorá je kľúčovým spojencom KĽDR. Ukrajinské zastúpenie pri OSN ale podľa agentúry AP uviedlo, že nikto z 15 členov Bezpečnostnej rady OSN nutnosť novej rezolúcie nespochybnil. Peking sa ale k podrobnostiam rokovania nevyjadril. Rusko, ktoré je považované za ďalšieho spojenca Pchjongjangu, vyzvalo, aby odpoveď na jadrový test bola vyvážená a vykonaná a chladnou hlavou.

Doteraz Pchjongjang vykonal tri testy atómovej bomby v rokoch 2006, 2009 a 2013, KĽDR pre svoj zbrojný program podlieha tvrdým sankciám USA, Európskej únie a a OSN.

Úspešný test vodíkovej bomby ohlásili v štátnej televízii, pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy