Washington rokuje so Soulom, že do regiónu pošle strategické zbrane
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SOUL / Južná Kórea rokuje so Spojenými štátmi o rozmiestnení "amerických strategických prostriedkov" na Kórejskom polostrove. Oznámila to juhokórejská armáda.
Juhokórejskí činitelia sa tak vyjadrili deň potom, čo susedná nepriateľská Severná Kórea oznámila, že úspešne otestovala miniaturizovanú vodíkovú bombu.
Dvojica "neviditeľných" bombardérov
Juhokórejská armáda neupresnila, aký typ amerických strategických prostriedkov plánujú na Kórejský polostrov nasadiť. Keď KĽDR vykonala v roku 2013 svoju predošlú jadrovú skúšku, vyslal Washington nad Kórejský polostrov dvojicu "neviditeľných" bombardérov B-2 Spirit, ktoré sú schopné niesť nukleárne zbrane.
Stroje vtedy odštartovali priamo zo Spojených štátov a cvičný prelet nad južnou časťou polostrova mal demonštrovať, že sú schopní čeliť severokórejským hrozbám aj cez oceán. Severná Kórea potom v reakcii Spojeným štátom pohrozila jadrovým útokom.
Technicky vo vojnovom stave
Južná Kórea, ktorá je so svojim severným susedom od konfliktu v rokoch 1950 až 1953 stále technicky vo vojnovom stave, neuvažuje, že by si zabezpečila vlastné atómové zbrane, hoci niektorí predstavitelia vládnucej strany k tomu vyzývajú.
Podľa expertov je tiež nepravdepodobné, že by Američania znovu na Kórejský polostrov presunuli jadrové rakety, ktoré z Južnej Kórei stiahli v roku 1991.
Obavy
Vojenskú odozvu Spojených štátov na severokórejský test vodíkovej bomby tiež limitujú obavy z vyprovokovania nevypočítateľného režimu v Pchjongjangu, uviedol Anthony Cordesman, ktorý pôsobí ako odborník na obrannú politiku vo washingtonskom Stredisku pre strategické a medzinárodné štúdie.
"Akékoľvek stupňovanie napätia v tomto regióne, akákoľvek prehnaná reakcia môžu ľahko viesť nielen ku konfliktu medzi Južnou a Severnou Kóreou, ale vtiahnuť do konfrontácie tiež Spojené a Japonsko," povedal Cordesman.
Odborníci sa zhodujú, že Severná Kórea v stredu skutočne vyskúšala nejaký druh jadrovej bomby. Pochybujú ale, že išlo o vodíkovú bombu.