V Kolumbii je vyše 30 000 nakazených vírusom zika, vyše 5 000 je tehotných
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BOGOTA / V Kolumbii sa vírusom zika nakazilo viac ako 5 000 tehotných žien. Informovala o tom tamojšia vláda. Vírus, ktorý sa rýchlo šíri krajinami Latinskej Ameriky, pritom zabraňuje vývinu mozgu u ešte nenarodených detí.
Najpostihnutejšími krajinami sú práve Kolumbia a Brazília. Svetová zdravotnícka organizácia v sobotu okrem toho varovala, že Guillan-Barrého syndróm, neurologická porucha pripisovaná tiež vírusu zika, je na vzostupe v Brazílii, Kolumbii, Salvadore, Suriname a Venezuele.
Vyše päťtisíc tehotných
V Kolumbii zaznamenali 31 555 prípadov nákazy vírusom zika, uviedol kolumbijský národný zdravotnícky ústav. Z toho 5 013 prípadov sa týka tehotných žien.
Vírus zika prenášaný komármi pritom patrne spôsobuje mikrocefáliu, nedostatočný vývin mozgu u novorodeniatok. Len Brazília teraz skúma pravdepodobnú súvislosť medzi nákazami zika a viac než 4 300 podozrivých na mikrocefáliu. Brazílske ministerstvo zdravotníctvo v piatok informovalo, že súvislosť bola preukázaná u 41 prípadov.
Ochorenie nervovej sústavy
Okrem toho s vírusom zika spájajú vzácny Guillan-Barrého syndróm (GBS), ochorenie nervovej sústavy, prejavujúce sa obrnou svalstva. Svetová zdravotnícka organizácia informovala, že jeho výskyt je na vzostupe v niektorých krajinách Latinskej Ameriky.
SITA
"V súvislosti s prudkým šírením vírusu zika hlásili zvýšený počet výskytu GBS Brazília, Kolumbia, Salvador, Surinam a Venezuela," oznámila Svetová zdravotnícka organizácia v každotýždňovej správe o víruse zika, ktorý sa teraz vyskytuje v 34 krajinách, z toho 26 amerických.
"Príčina zvýšenia výskytu GBS pozorovanej v Brazílii, Kolumbii, Salvadore a Suriname zostáva neznáma, zvlášť keď ochorenia dengue, chikungunya a vírus zika sa v oboch Amerikách šíria súbežne," uviedla Svetová zdravotnícka organizácia.
Prvé obete
Prítomnosť vírusu zika v tele pacientov s GBS nebola laboratórne preukázaná v Kolumbii a Salvadore. Potvrdená naopak bola u troch z 252 prípadov GBS vo Venezuele.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro už vo štvrtok oznámil, že traja ľudia zomreli v dôsledku komplikácii spájaných s vírusom zika. V krajine je 5 221 podozrivých z nákazy vírusom zika.
Brazília, kde sa v auguste uskutočnia letné olympijské hry, v sobotu v rámci dňa boja s vírusom zika vyslala do terénu vyše 220 000 vojakov, ktorí v postihnutých oblastiach obchádzajú domy a rozdávajú pesticídy a moskytiéry.
Pre šíriaci sa vírus zika má už aj Slovensko prvé opatrenie. Týka sa darovania krvi, pozrite si archívnu reportáž: