Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Fico: Pokiaľ ide o ochranu hraníc, nemôžeme čakať dlhšie ako do marca
Zdielať na

Fico: Pokiaľ ide o ochranu hraníc, nemôžeme čakať dlhšie ako do marca

BRUSEL / Premiéri krajín Visegrádskej štvorky na zasadnutí Európskej rady podporia celoeurópske plány o ochrane grécko-tureckej hranice. Chcú klásť veľký dôraz na Akčný plán medzi Európskou úniou a Tureckom, ktorý lídri schválili koncom novembra na summite v Bruseli, na ktorom sa zúčastnilo aj Turecko.

"My vieme, čo chceme. Chceme, aby dohoda medzi EÚ a Tureckom fungovala, aby si turecká strana plnila svoju časť záväzkov, aby si EÚ plnila svoju časť záväzkov a aby fungovali hotspoty," informoval po stretnutí V4 a V4 + Chorvátsko a Slovinsko predseda vlády Robert Fico.

Grécko-Turecko

Ako uviedol, existuje ale aj zhoda, že ak ochrana schengenskej hranice na úrovni Grécko – Turecko zlyhá, treba mať pripravený aj plán B. Ten hovorí o tom, že by sa chránila hranica na úrovni Grécko a Macedónsko a Grécko a Bulharsko. Premiéri krajín V4, bulharský premiér Bojko Borisov a macedónsky prezident Ďorge Ivanov o tejto možnosti hovorili v pondelok na pražskom summite.

"Chceme zotrvať na originálnej schengenskej hranici a budeme čakať, ale nie dlhšie ako do marca. Ak sa vtedy ukáže, že nefunguje nič – ani hotspoty, ani to, čo sa očakáva od členského štátu, bude potrené začať zvažovať tento druhý variant," povedal Fico s tým, že však aj na tomto riešení musí byť celoeurópska zhoda.

Špeciálna policajná jednotka HRAD

Takisto podľa neho platí ponuka poslať špeciálnu policajnú jednotku HRAD na ochranu hraníc, a to do troch týždňov. "Ak však bude potrebné, a Grécko povie, že potrebuje tých 300 policajtov na ich ochranu hraníc, sme pripravení poskytnúť ich Grécku," dodal premiér.

Fico tiež informoval o diskusii na tému požiadaviek Veľkej Británie. Zdá sa mu, že je veľký záujem dohodnúť sa z jednej aj druhej strany. "Musím však povedať, že vo vystúpení predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza zaznelo, že jedna vec je politická dohoda medzi hlavami štátov a vlád, druhá vec je, ako sa postavia k plánu Veľkej Británie poslanci parlamentu," povedal.

Náročná noc

Tých Fico označil za "možno ešte citlivejších na niektoré dotyky smerom k slobodnému pohybu osôb či smerom k slobodnému pohybu tovarov". Ale stále tvrdíme, že dokument, ktorý je na stole, je predmetom na diskusiu, dodal premiér.

"Čakajú nás nočné rokovania, pretože po pracovnej večeri - nevieme, koľko bude trvať - majú prebiehať bilaterálne rokovania, predovšetkým o dokumente s Veľkou Britániou," uzavrel Fico pred rokovaním Európskej rady.

Štátnikov čaká ťažká noc. Budú rozhodovať o Británii, pozrite si reportáž: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy