Britský premiér Cameron vlastnil akcie v Paname, zverejní svoje daňové priznania
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
LONDÝN / Britský premiér David Cameron v sobotu pripustil, že pochybil pri vysvetľovaní kauzy okolo takzvaných panamských dokumentov - Panama Papers. Odmietol však, že by sa dopustil niečoho nezákonného. Cameron pôvodne tvrdil, že žiadny majetok vo firmách v daňových rajoch nevlastní. Vo štvrtok ale priznal, že spolu s manželkou vlastnil akcie v offshorovej spoločnosti svojho zosnulého otca. V roku 2010 vraj ale všetky predal.
"No, nebol to moc dobrý týždeň. Viem, že som sa k tomu mal postaviť lepšie, a mohol som sa k tomu postaviť lepšie," povedal Cameron v sobotu na jarnom fóre svoje Konzervatívnej strany s tým, že vina za spôsob, akým sa ku kauze uniknutých dokumentov panamskej právnej spoločnosti Mossack Fonseca postavil, padá na jeho hlavu.
Cameron tiež prisľúbil, že neskôr zverejní svoje daňové priznania za posledných niekoľko rokov, čo vraj ešte žiadny britský premiér nikdy neurobil.
Daňový raj
Predseda britskej vlády vo štvrtok uviedol, že s manželkou Samanthou vlastnili 5000 akcií v offshorovej spoločnosti svojho zosnulého otca. V roku 2010 ich ale predali za zhruba 30 000 libier. Cameron tiež zdôraznil, že nemá čo skrývať a že v Británii zaplatil všetky dane zo zisku.
Cameronov zosnulý otec Ian riadil podľa panamských dokumentov investičný fond so sídlom na Bahamách. Zisky z tohto fondu neboli 30 rokov zdaňované v Británii, čo umožnil zložitý mechanizmus, na ktorého vytvorení sa podieľala spoločnosť Mossack Fonseca sídliaca v Paname. Tá sa špecializuje na zakladanie firiem v daňových rajoch a súvisiace služby.
Športovci aj politici
Podľa predsedu opozičnej Labouristickej strany Jeremyho Corbyn Cameron "stratil dôveru britského ľudu". Podľa uniknutých dokumentov ukrývajú desiatky prominentných politikov, biznismenov a športovcov z mnohých krajín sveta svoj majetok v daňových rajoch, aby sa vyhli jeho zdaneniu vo svojej krajine. Na únik správ reagovalo oznámením o začatí vyšetrovania už niekoľko hláv štátov a vlád.
Prvou veľkou obeťou kauzy Panamských dokumentov sa stal islandský premiér Sigmundur Davida Gunnlaugsson, ktorý kvôli kauze skončil na čele vlády v stredu večer.