Opatrenia na zastavenie migračných prúdov začínajú fungovať, tvrdí Lajčák
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Opatrenia na zastavenie migračných prúdov, ktoré Európska únia schválila v polovici marca, začínajú fungovať. Po víkendovej návšteve Grécka a Turecka to konštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.
Grécko a Turecko sú najviac vystavené migračnému náporu, hrajú dôležitú úlohu pri jeho zastavení i pri napĺňaní európskych dohôd na riešenie nekontrolovanej migrácie.
Minister Lajčák obe krajiny navštívil spoločne s holandským ministrom zahraničných vecí za predsednícku krajinu Európskej únie a s kolegami z Francúzska, Talianska, Malty a Portugalska.
"Bola to veľmi dôležitá a užitočná cesta. Spoločne sme mohli zhodnotiť situáciu priamo v teréne tri týždne po prijatí zásadných európskych rozhodnutí v boji proti migračnej kríze," uviedol minister Lajčák.
Ukázali solidaritu
Ministri počas pobytu v Aténach v piatok a v sobotu rokovali s prezidentom krajiny Prokopisom Pavlopoulosom, premiérom Alexisom Tsiprasom, členmi gréckej vlády a zástupcami úradov, ktoré pracujú na zvládaní migračnej krízy v krajine, ako aj s predstaviteľmi medzinárodných a mimovládnych organizácií, ktoré v Grécku pomáhajú. Ministri navštívili aj prijímacie centrum pre migrantov Elaionis na predmestí Atén.
"Cieľom návštevy v Grécku bolo ukázať solidaritu v migračnej kríze. Jednak pri pokrývaní humanitárnych potrieb, ktoré vyplývajú z príchodu a pobytu tisícov migrantov, ale aj pri posilňovaní kapacít na vykonávanie azylových procedúr a návratovú politiku," zdôraznil Lajčák.
"Moja cesta s piatimi európskymi kolegami do Atén a Istanbulu bola tiež gestom pochopenia a podpory pre nášho partnera Grécko a pre dôležitú kandidátsku krajinu Turecko. Toto nie je ich kríza, nie sú v nej sami, majú zodpovedných a solidárnych priateľov, ktorí sa zapájajú do spoločných riešení," povedal.
Lepšia ochrana
Ministri po pobyte v Grécku konštatovali, že v súčasnosti sa už podarilo zlepšiť ochranu vonkajšej hranice EÚ, zaviesť dôkladnejšie kontroly osôb vstupujúcich do EÚ, začínajú sa vytvárať podmienky pre normálny azylový proces a legálny príchod tých utečencov, ktorí naozaj potrebujú ochranu, a tým sa rozbíja aj bezohľadný prevádzačský biznis.
Miroslav Lajčák ocenil Grécko za prácu vykonanú v tomto smere od marcového summitu EÚ. "V krátkom čase dokázalo Grécko vybudovať komplexný systém registračných a prijímacích centier pre migrantov. Našou úlohou ako európskych partnerov je pomôcť, aby fungovali naplno a udržateľne. Teraz musíme všetci prispieť svojim dielom," zhrnul.
Utečencov posielajú z územia EÚ naspäť do Turecka. Situáciu na gréckom ostrove Lesbos sleduje reportér TV JOJ Rasťo Striško, pozrite si reportáž: