Na grécko-macedónskej hranici vznikla škola pre detských utečencov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
IDOMENI / V improvizovanom utečeneckom tábore Idomeni na grécko-macedónskej hranici vznikla stanová škola pre detských utečencov, ktorí sa učia napríklad po anglicky a nemecky. Okrem dobrovoľníkov z európskych krajín sa do výučby zapojili aj niektorí utečenci, informoval grécky server Iefimerida.
Veľký stan postavený dobrovoľníkmi z viacerých európskych krajín, v ktorom sa vedie výučba detí z miestneho tábora, nesie hrdé označenie Idomenské kultúrne centrum.
Kým najrozšírenejšie európske jazyky, ktoré sa môžu hodiť deťom i dospelým v ich budúcom bydlisku, vyučujú prevažne dobrovoľníci, niektorí utečenci pomáhajú tiež s výučbou matematiky či fyziky. Ako je uvedené na dennom rozvrhu hodín, o 09:00 sa podávajú raňajky a potom nasleduje matematika a jazykové lekcie.
Nikdy nechodili do školy
"Je to samozrejme nesmierne ťažké, pretože mnohé z detí ani nepoznajú pravopis materinského jazyka, pretože kvôli vojnám nikdy nechodili do školy. A to hovoríme o deťoch, ktoré majú 11 alebo 12 rokov," hovorí agentúre APE-MPE Daniel, jeden z dobrovoľníkov, ktorý sa pri tabuli snaží naučiť utečenecké deti jednoduché vety v angličtine.
Preto sa mnoho deti súbežne učí písať na papier tiež arabské znaky, aby získali vôbec povedomie o písaní ako takom.
Potrebujeme všetko
"Ide im to ťažko, ale snažia sa," usmieva sa sýrsky učiteľ, ktorý býva v tábore už cez dvadsať dní a sníva o tom, že sa dostane do Anglicka alebo inej anglicky hovoriacej krajiny.
Školský rozvrh je veľmi pestrý. Jeho súčasťou sú pesničky v rôznych jazykoch, vzdelávacie hry a samozrejme maľovanie, pretože dochádzka musí deti tiež baviť a úspešne zaháňať nudu.
Výučba už prebieha skoro týždeň a každý deň sa počet záujemcov o školu zvyšuje. To kladie nároky na množstvo vzdelávacích potrieb, ktorých je nedostatok. "Potrebujeme všetko, učiteľov i knihy v arabčine," podotýka Daniel, zatiaľ čo deťom rozdáva ceruzky a papier.
V tábore Idomeni bol pred nedávnom redaktor televízie JOJ Rasťo Striško, pozrite si jeho reportáž: