Talianskym plážam hrozia islamistické útoky, varujú Nemci. Rím hrozbu popiera
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BERLÍN / Teroristická organizácia Islamský štát má v pláne spáchať útoky na plážach v Európe, napísal dnes nemecký denník Bild. Informáciu podľa Bildu získali z Afriky nemecké tajné služby prostredníctvom svojich talianskych kolegov. Talianska kontrarozviedka ich však popiera.
Podľa Bildu sa samovražední atentátnici majú na plážach vydávať za predavačov suvenírov a chladených nápojov. Budú ale mať pri sebe zbrane a výbušniny. Ich útoky sa majú začať paľbou do dovolenkárov a potom odpálením výbušnín nastražených medzi plážovými ležadlami.
Taliansko, Španielsko i Francúzsko
Ako možné miesta útokov sa uvádzajú pláže v Taliansku, Španielsku a na juhu Francúzska. Nemecký denník Bild poznamenáva, že ide o obľúbené dovolenkové miesta nemeckých turistov.
Predpokladá sa, že útočníkmi budú osoby zo Senegalu, ktoré o sebe tvrdia, že sú príslušníkmi teroristickej organizácie Boko Haram, pôsobiacej v Nigérii. Bild pripomenul, že Boko Haram pred rokom prisahal vernosť Islamskému štátu.
Žiadna hrozba
Bild cituje nemenovaného bezpečnostného experta, podľa ktorého útoky na európskych plážach predstavujú novú dimenziu teroru Islamského štátu. Upozorňuje, že pláže sú miestami, kde je ťažké zavádzať a uplatňovať bezpečnostné opatrenia.
Podľa talianskeho denníka La Republica však tajná služba priame ohrozenie nezaznamenala, ani pred ním nevarovala svojich partnerov v Nemecku. "Žiadna konkrétne teroristická hrozba. Také informácie nemáme," cituje denník oficiálne stanovisko talianskej kontrarozviedky.
Obavy z útokov
Obavy z možných útokov islamistov na európskych plážach sa objavili už vlani, po tom, ako na pláži v tuniskom letovisku Súsa (Sousse) postrieľal útočník 38 ľudí. Tunisko pritom bolo od marca v pohotovosti kvôli atentátu na múzeum Bárdú (Bardo) v tuniskej metropole. Zahynulo pri ňom 22 ľudí, z ktorých väčšina boli tiež turisti.
Islamský štát je momentálne jednou z hlavných bezpečnostných hrozieb na svete. Za tri roky sa mu podarilo obsadiť značnú časť územia Iraku a Sýrie a rozšíriť svoj vplyv aj v krajinách severnej Afriky, najmä v nestabilnej Líbyi.
Islamský štát sa pred časom vyhrážal útokmi na Balkán, pozrite si archívnu reportáž: