Cieľ cesty aj číslo účtu. Únia chce sledovať pasažierov lietadiel
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA/BRUSEL / V Európe vznikol 21. apríla Register mien leteckých pasažierov. Letecké spoločnosti budú povinne poskytovať vnútroštátnym orgánom osobné údaje svojich pasažierov.
Register je súčasťou boja proti terorizmu a závažných kriminálnym zločinom. Špeciálne Útvar informácií o cestujúcich zhromažďovať údaje o všetkých cestujúcich, ktorí opustia priestor Európskej únie alebo do nej priletia z krajín tretieho sveta.
Kým niektorí si uvedomujú, že je v súčasnej bezpečnostnej situácii potrebné niečo urobiť, iní hovoria o špehovaní a možnom zneužití údajov, ktoré poskytneme leteckým spoločnostiam.
Európska komisia tvrdí, že na legislatívnej ochrane týchto údajov Európa pracovala roky. "Smernica bola navrhnutá už v roku 2011. Legislatívny proces trval dlhšie, pretože v ňom pribudlo zosilnenie ochrany osobných údajov," uviedla hovorkyňa zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková.
Leteckú spoločnosti poskytnú osobné údaje len špeciálnemu útvaru. Práca s akýmikoľvek informáciami z tohto registra musí byť vždy zdokumentovaná. Postúpenie informácií ďalším štátom EÚ bude možné iba po odôvodnenej žiadosti za účelom prevencie, odhaľovania alebo vyšetrovania terorizmu a inej závažnej trestnej činnosti.
Nezahrnuté informácie
Do spracovania údajov takisto nesmú byť zahrnuté informácie o etnickom pôvode, politickom zmýšľaní, vierovyznaní a filozofickom presvedčení. O členstve v odborových organizáciách, ani informácie o zdravotnom stave, sexuálnom živote, či o sexuálnej orientácii.
Meno, adresa a kontaktné informácie, vďaka ktorým by sa dal cestujúci stotožniť, budú zo systému odstránené po šiestich mesiacoch.
Kybernetická bezpečnosť
Legislatívna ochrana je zabezpečená, Európa sa teraz musí sústrediť na technickú stránku veci. "Kybernetická bezpečnosť je dôležitá zložka. Potrebujeme urobiť všetky opatrenia, aby takýto zoznam bol čo najkomplikovanejšie nabúrateľný od rôznych hackerov a zložiek, ktoré k tomu nemajú mať prístup," hovorí bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.
Údaje o cestujúcich už niekoľko rokov zhromažďujú viaceré členské štáty Únie. Centrálny register má pravidlá iba zjednotiť a do odhaľovania podozrivých pasažierov zapojiť všetkých.
Pohyb v únii
Bezpečnostný expert si ale myslí, že ak nebudeme sledovať aj dopravu v rámci Európskej únie, toto opatrenie nemusí byť 100 percentne účinné.
"Hovoríme o schenghenskej zóne. keď sa tam raz človek dostane, mal by byť preverený a bezpečný. Samozrejme to neplatí v prípade najmä radikalizovaných moslimov alebo obyvateľov Európskej únie, ktorí majú občianstvo belgické alebo iné. Môžu sa slobodne hýbať a túto slobodu pohybu môžu zneužiť na realizáciu teroristických útokov," dodal Naď.
"Prikláňal by som sa za monitorovanie všetkých cestujúcich, aj vo vnútri Schengenskej zóny," dodal Naď.
Pozrite si priloženú analýzu: