Polojasno
Bratislava
Sláva, Slávka
18.12.2024
Prísť tam môžete, dotknúť sa niečoho je hazard. Turistov v Černobyle pribúda
Zdielať na

Prísť tam môžete, dotknúť sa niečoho je hazard. Turistov v Černobyle pribúda

PRIPJAŤ / Všade na nich číha nebezpečná radiácia,napriek tomu do černobyľskej zóny prichádzajú desaťtisíce turistov z celého sveta. Pre Ukrajincov to bola strašná tragédia- preto okrem špecialistov do Černobyľu nechodievali. V posledných rokoch sa ale situácia zmenila.Vyrástla nová generácia Ukrajincov, pre ktorých je už jadrová katastrofa históriou a chcú ju spoznať.

Rozbité okná bez záclon, šedivé budovy zarastené krovím a vysokými stromami. V lesoch okolo Pripjate sa premnožili vlci. Asfalt na ceste praská, na tomto mieste sa cesta dokonca prepadla.

Hračky, zošity, taniere aj postieľky v škôlke - nikto sa ich 30 rokov nedotkol. Dnes do Černobyľu prichádzajú ľudia a spoliehajú sa iba na jedinú vec - prístroj na meranie rádioaktivity.Snáď funguje spoľahlivo.

Ničoho sa nesmú dotýkať

V prázdnom meste žije len zopár psov. Ich srsť je vysoko rádioaktívna. Pohladkať ho by bol hazard so zdravím. Každý turista je už vopred upozornený,
že v zóne sa nesmie ničoho dotýkať.

Ročne navštívi zakázanú černobyľskú zónu asi 20 tisíc turistov z celého sveta. "Zo začiatku Černobyľ navštevovali ľudia zo západnej Európy a z Ameriky. Ale posledných päť až šesť rokov začali chodiť Ukrajinci. Vyrástla už nová generácia, a pre nich je to už kus histórie a chcú ju poznať," hovorí výskumník v černobyľskej zóne Jevgen Goncharenko.

Viac ako dvadsať rokov po černobyľskej tragédii do tejto zóny Ukrajinci nechodievali. Bolo to pre nich príliš desivé a príliš smutné. "Viete, obyčajným ľuďom ani neprišlo na um prísť na také miesto," hovorí Goncharenko.

Zakázaná zóna

Pred závorou do zakázanej zóny stoja príslušníci armády. Každý sa musí podrobiť bezpečnostnej kontrole.

Oblasť je rozdelená do troch častí. Zóna tri je zamorená najmenej, v zóne jeden je radiácia najvyššia. V zóne existuje hotel aj reštaurácia. "Všetko som zjedol, veľmi chutné," hovorí turista.

"Maximálne päť dní je možné tu zostať. Najprv sem prichádzali iba špecialisti a novinári, ale každým rokom chodilo viac ľudí. Posledných desať rokov sú ich masy," hovorí Goncharenko.

Dvojmetrové sumce

Vedľa Černobyľskej jadrovej elektrárne je kanál, voda z neho slúžila na ochladzovanie. Dnes tu turisti kŕmia dvojmetrových sumcov. Rieka je silno zamorená, ryby v nej narástli do obrovských rozmerov.

Napriek veľkému záujmu turistov v oblasti mnohé veci chýbajú. "Nie sú tu toalety. Mne to až tak nevadí, ale rodičia môjho priateľa sú starší ľudia, im to trochu prekáža. Ale na takom mieste asi nikto nečaká komfort," uviedla turistka z Litvy.

V Pripjati nakrúcala reportérka Katarína Kleknerová:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy