Srdce pre Keňu. Slováci operujú deti v Afrike
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Väčšina z 3 500 detí, ktoré sa v Keni narodia s vrodenými srdcovými chorobami, nemá šancu dožiť sa dospelosti či vôbec prežiť. Práve im už štyri roky pomáhajú slovenskí a českí lekári, ktorí im zachraňujú životy. Ich prácu zachytil fotograf Ján Husár.
Vďaka našim lekárom dostalo už viacero detí v Keni šancu na život. Kenskí odborníci im totiž pomôcť nedokážu.
"Ich rodičia by nikdy nemali šancu si tú operáciu dovoliť. Oni to berú ako požehnanie, že zrovna ich dieťa je vybrané do toho programu," vysvetľuje zdravotná sestra Miroslava Hargašová.
Raz ročne preto odchádza slovenský tím lekárov do Kene na dva týždne pomáhať.
"Vyberieme z takých 40, ktoré prejdú vyšetrením, každoročne pätnásť," dodáva Hargašová.
Osudy vo fotografiách
Slovenskí lekári zoperovali za štyri roky 52 kenských detí.
Ján Husár pobyt a prácu našich odborníkov v Keni zachytil vo fotografiách.
"Sú to normálni lekári, bežní lekári, bežní chirurgovia a oni na tie dva, tri týždne chodia skrátka do takýchto vecí. Tak som chcel vidieť, ako to prebieha," prezrádza fotograf.
Okrem toho sa rozhodol, že lekárom ukáže ich pacientov z inej strany. "Po tých fotkách, čo videli, tak sa sami rozhodli, že pôjdu so mnou navštíviť nejakú rodinu do slamu, čo predtým nikdy neurobili," hovorí Husár.
Pomoc Keni
Slováci chcú Keňanom pomôcť. "Chceme zabezpečiť školiaci program pre zdravotnícky personál z Kene," prezrádza riaditeľ NÚSCH Mongi Msolly.
Fotografie z Kene budú v Národnom ústave srdcovo-cievnych chorôb vystavené ešte dva mesiace.
Slovenskí lekári "dávajú srdce" v Keni, pozrite si reportáž: