CT prístroj ožiari viac ako Černobyľ, hovorí odborník
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ČERNOBYĽ / Obrovské prekvapenie prinieslo meranie ožiarenia ľudí, ktorí nedávno vstúpili do zakázanej zóny v okolí jadrového reaktora v Černobyľe. Medzi nimi boli aj redaktori televízie JOJ a podľa prístrojov ich zasiahla päťkrát nižšia dávka žiarenia, akej je vystavené naše telo pri bežnom vyšetrení CT-prístrojom.
Počas 6 hodín, ktoré strávili redaktori televízie JOJi v Černobyle a Pripjati malina sebe dozimetre. Hodnoty, ktoré namerajú by nemali presiahnuť povolenú hranicu.
Dozimetre ukazovali na každom mieste iné hodnoty. Riziko je minimálne, ak sa miestam s vysokou radiáciou vyhýbate. "Návštevníkov nemôžeme zaviesť všade, iba tam kde vieme garantovať nízke dávky žiarenia," informuje výskumník v černobyľskej zóne Jevgen Goncharenko.
Zubaté krivky
Na pracovisku Slovenskej legálnej metrológie skúmali hodnoty, ktoré tento prístroj nameral počas nakrúcania v Černobyle.
"Na prvý pohľad je jasné, že tie krivky sú zubaté, takže je to z prírodného prostredia. Dozimeter nám vyžiaril 180 mikro- sievertov, čiže to je 0,18 m sievertu," vysvetľuje Dušan Solivajs zo Slovenskej legálnej meteorológie.
Rôzne limity
Z tohto údaju sa však ešte odpočítava takzvané pozadie, ktoré je bežné.
"Šesťdesiat dole, takže nejakých 0,12, čo nie je nič nezvyčajné, v podstate je to nízka hladina," hovorí Solivajs. Slovenská legislatíva zahŕňa rôzne limity- iná hranica platí pre bežné obyvateľstvo a iná pre ľudí, ktorí s ionizujúcim žiarením pracujú.
"Pre bežné obyvateľstvo je to 1 m- sievert za rok a pre pracovníkov s ionizujúcim žiarením je to 20 m sievertov na rok," povedal Solivajs. Zaujímavé je, že počas jedného vyšetrenia na CT prístroji vás zasiahne vyššia dávka žiarenia, ako keby ste navštívili Černobyľ.
Najzamorenejšie miesta na zemi
Pripjať a Černobyľ patria medzi najzamorenejšie miesta na zemi, napriek tomu ich podľa odborníka je možné navštíviť aj viackrát do roka. Pochovať strach z radiácie by mal na najmenej sto rokov gigantický kryt, ktorým by mal byť budúci rok prikrytý zničený štvrtý reaktor jadrovej elektrárne.
Pozrite si reportáž redaktorky Kataríny Kleknerovej, ktorá v Pripjati bola: