Turecko zablokuje migračnú dohodu, ak Únia nezručí víza, odkazuje Erdogan
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ISTANBUL / Turecký parlament zablokuje ratifikáciu migračnej dohody s Európskou úniou, ak Brusel neumožní Turkom sľúbené zavedenie bezvízového styku. Podľa agentúry AFP to v utorok povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký parlament podľa prezidenta zastaví príslušný legislatívny proces, ktorý marcová dohoda s Európskou úniou predpokladá. "Pokiaľ nedôjde k zrušeniu víz, z parlamentu Tureckej republiky nevyjde žiadne rozhodnutie, žiadny zákon v súvislosti s vykonávaním dohody o spätnom preberaní osôb," povedal Erdogan počas tlačovej konferencie po humanitárnom summite OSN v Istanbule.
Čakajú sľúbené miliardy
Turecký prezident si tiež posťažoval, že Ankara stále nedostala od Únie sľúbené miliardy eur na náklady spojené s pobytom blízkovýchodných utečencov na tureckom území.
Nemecká kancelárka Angela Merkel v pondelok na okraj summitu Erdogana upozornila na to, že Ankara musí splniť všetky podmienky Európskej únie, vrátane revízie protiteroristických zákonov, ak chce dosiahnuť bezvízový styk s Úniou.
Pochybnosti Angely Merkel
Angela Merkel zároveň vyjadrila pochybnosti, či vzhľadom na turecký odpor v otázke zmienených zákonov bude možné, aby Brusel zrušil vízovú povinnosť pre Turkov do konca júna, ako Ankare v rámci migračnej dohody pôvodne sľúbil. To posilňuje obavy z toho, že sa príliv utečencov smerujúcich cez Turecko do Grécka a zvyšku Európu opäť zvýši, pokiaľ prestane Ankara na ich pohyb dohliadať.
Turecko musí splniť 72 podmienok pred tým, než sa budú jeho občania môcť začať voľne pohybovať v schengenskom priestore bez hraničných kontrol. Týkajú sa zabezpečenia dokladov totožnosti, riadenia migrácie, bezpečnosti, základných ľudských práv a spätného preberania migrantov. Podľa Európskej únie zostáva otvorených ešte päť kapitol: boj proti korupcii, ochrana dát, spolupráca súdov s únijnými štátmi, spolupráca s Europolom a protiteroristické zákony.
Protiteroristické zákony
Ankara opakuje, že napríklad protiteroristické zákony, ktoré podľa kritikov umlčuje tiež opozíciu v krajine, meniť neplánuje. Dôvodom je situácia, v ktorej sa Turecko teraz nachádza vzhľadom na boj proti takzvanému Islamskému štátu a proti Kurdom.
Bezvízový styk je súčasťou dohody medzi EÚ a Tureckom: