Keď havarujete v Chorvátsku, volajte 112, dorozumiete sa slovensky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA,ZÁHREB / Do Chorvátska v lete smerujú státisíce Slovákov. Kam volať v prípade nehody, čo všetko treba vyplniť a bez čoho by ste určite nemali hranice prekročiť?
V prípade, že sa stanete účastníkmi dopravnej nehody v Chorvátsku, volajte na číslo 192, čo je tamojšia polícia. Alebo na známe číslo 112, kde sa dohovoríte aj po slovensky.
Európska správa o nehode
"Ak je nehoda menšia, bez škody, úrazov či alkoholu, vodiči si to môžu vybaviť a pofotiť sami. Vo väčšine prípadov volajú aj tak nás, lebo chcú mať istotu," hovorí policajt Zoran Marevič.
Stačí pri tom vypísať európsku správu o nehode, ktorú by ste mali mať so sebou. Dokument je dostupný na internete.
Ak sa stanete účastníkmi vážnej dopravej nehody, nikdy neopustite hranice bez vyšetrovacej správy. Ide o takzvaný záapisnik o očevidu. "Bez ktorého nemôžete prekročiť štátnu hranicu a budete ho potrebovať aj pre poisťovňu na Slovensku," vysvetľuje Martin Wäldl hovorca prezídia.
Pokuta
"Vo vyšetrovacom zázname sú vlastne všetky údaje vzťahujúce sa k udalosti - to znamená účastníci, miesto a čas nehody, vozidlá, osoby, ktoré utrpeli zranenie, mŕtvi," povedal Marevič.
Štvorstranový spis je kompletný vo väčšine prípadov na druhý deň, závisí však od závažnosti a počtu účastníkov na nehode. Ak nebudete chcieť spolupracovať s ostatnými účastníkmi, hrozí vám pokuta.
"Pokuta vo výške od 2 000 do 5000 chorvátskych kún hrozí vodičovi, ak vlastníkovi poškodeného vozidla alebo inej poškodenej veci nenechá svoje osobné údaje a údaje o vozidle, ktoré spôsobilo nehodu alebo nevyplní a nepodpíše Európsku správu o nehode," hovorí policajt.
Z Chorvátska pripravila reportáž Iveta Krupová: