Marian Kotleba chce skexit, začal zbierať podpisy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA, LONDÝN / Marian Kotleba začal oficiálne so zberom podpisov pod petíciu o vystúpení Slovenska z Európskej únie. Brexitom inšpirovaný Kotleba pred Národnou radou spustil zároveň petíciu za vystúpenie Slovenska z NATO.
Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko spúšťa petičné akcie za referendá o vystúpení Slovenska z Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie (NATO). "Túto aktivitu vnímame nielen ako naozaj potrebnú a vzhľadom na rozhodnutie Veľkej Británie aj absolútne legitímnu, ale aj ako námet na celospoločenskú diskusiu o výhodách a nevýhodách členstva v EÚ na NATO," povedal na brífingu predseda ĽS NS Marian Kotleba.
Hrdý a suverénny štát
Strana chce podľa neho aj takto prispieť k snahe európskych národov o zrušenie novodobého žalára národov, ktorým je Európska únia. Zámerom referend je podľa Kotlebu tiež to, aby sa zo Slovenska opäť stal hrdý a suverénny štát.
Petície sú podľa Kotlebu oddelené preto, že existujú ľudia, ktorí podporujú vystúpenie z NATO, ale stále podporujú členstvo v EÚ, a naopak.
"V rámci parlamentnej práce zároveň urobíme všetko pre to, aby sme referendum spravili reálnejším a schopnejším života. Vieme dobre, ako referendá na Slovensku dopadli, a v drvivej väčšine išlo o mrhanie energiou a prostriedkami," povedal Kotleba s tým, že strana chce presadzovať zníženie kvóra na platnosť referend.
"Uvidíme, akú podporu táto naša iniciatíva medzi poslancami a stranami dostane," dodal Kotleba s tým, že ako o novom kvóre uvažujú o hranici 33 percent voličov.
Názory na brexit
Aj viac ako týždeň po osudovom referende o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie sa názory Britov na brexit rôznia. Zatiaľ,čo Londýnčania, či mladí Briti hovoria o zrade a katastrofe, starší obyvatelia severného Anglicka sa tešia.
"Je to celé veľmi smutné. Čítal som citát, že britskí starí rodičia viac nenávidia cudzincov, ako milujú svoje vnúčatá. Podľa mňa je to veľmi výstižné.," povedal podnikateľ Calum Hall.
Výsledok referenda uvrhol do chaosu aj britskú politiku. Potom ako britský premiér oznámil svoju rezignáciu sa stal horúcim kandidátom na tento post extravagantný stúpenec Brexitu Boris Johnson. Jeho vyhlásenie, že kandidovať nebude bolo pre mnohých šokom. V Londýne mu navyše ľudia nevedia prísť na meno.
Každý deň sa pritom objavujú ďalšie a ďalšie ekonomické hororové správy. Britský minister financií najprv pred pár dňami oznámil zvyšovanie daní a znižovanie výdavkov. Teraz vyhlásil, že hospodárstvo vykazuje šok z referenda. Návrat k prebytkovému rozpočtu najbližšie štyri roky nepredpokladá.