V procese okolo škandálu Vatileaks II odsúdili dvoch z piatich obžalovaných
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VATIKÁN / Tribunál vo Vatikáne uznal dvoch z piatich obžalovaných v súvislosti so škandálom okolo ilegálneho úniku dôverných dokumentov známom ako Vatileaks II za vinných a odsúdil ich na niekoľkomesačné tresty.
Ide o dvoch členov medzičasom zrušenej komisie, ktorú pápež František vytvoril, aby mu radila v otázkach ekonomických a úradných reforiem, a to vatikánskeho preláta, španielskeho monsignora Ángela Lucia Valleja Baldu a konzultantky pre komunikáciu s verejnosťou Francescu Chaouquiovú.
Asistenta zabil obvinenia
Prvý z nich dostal 18 mesiacov väzenia, kým spomínaná konzultantka desať mesiacov odňatia slobody podmienečne. Ich asistenta Nicolu Maia tribunál zbavil obvinenia.
V prípade oboch novinárov, Emiliana Fittipaldiho a Gianluigiho Nuzziho, sa tribunál necítil kompetentný rozhodnúť o trestoch. Obaja minulý rok vydali knihy založené na dokumentoch, ktoré podľa vatikánskych predstaviteľov dostali od troch ostávajúcich obžalovaných.
Pre Nuzziho žiadali vatikánski prokurátori 12 mesiacov väzenia, pre Maia o mesiac viac, kým pre Valleja Baldu 37 mesiacov za mrežami a pre Francescu Chaouquiovú 45 mesiacov väzenia. Jedinou osobou, ktorej sa ich požiadavky netýkali, bol novinár Emiliano Fittipaldi, voči ktorému obžaloba nezhromaždila dostatok dôkazov.
Obhajoba poukázala následne na nedostatočnosť dôkazov o úniku informácií, informoval rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.
Nuzzi sa v súdnej sieni objavil s kópiou talianskej ústavy v rukách, aby zdôraznil zakotvenie princípu, že médiá v Taliansku nesmú podliehať cenzúre. Na jednej zo sociálnych sietí upozornil, že po prvý raz v histórii cirkvi vatikánsky súd vynesie rozsudok nad novinárom, ktorý je obžalovaný iba preto, že si robil svoju prácu. Celý proces označil za "absurdný".
Po vynesení rozsudku hovoril Nuzzi o historickom dni nielen pre novinárov, ale aj pre Vatikán. "Vatikánsky súd preukázal odvahu a uznal, že sme si plnili iba svoju povinnosť," dodal Nuzzi.
Išlo o spreneveru
Kauza Valileaks II prenikla na verejnosť na jeseň minulého roka na základe kníh, ktoré dvojica novinárov napísala. Tvrdili v nich, že pápežská kúria spreneverila pre potreby svojich členov približne 400 miliónov eur. Informácie pritom čerpali od hlavného audítora, ktorý mal dohliadať na transparentnosť hospodárenia Vatikánu. Vedenie cirkvi sa už vtedy obhajovalo, že ide o tajné dokumenty, ktoré sa na verejnosť nemali nikdy dostať.