Posádka tureckého vrtuľníka nevedela o prevrate, pristála v Grécku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ATÉNY/ANKARA / Proces s vydaním ôsmich tureckých príslušníkov armády, ktorých zadržali na severovýchode Grécka pri hranici s Tureckom po núdzovom pristátí, odložili. V Turecku dvoch majorov, štyroch kapitánov a dvoch čatárov považujú za dezertérov, pretože hneď po pristátí v Grécku požiadali o azyl.
Pilota obvinili z ilegálneho letu do Grécka a ďalších sedem osôb obvinili ako spolupáchateľov.
Podľa právničky Ilii Marinakiovej obvinení tvrdia, že najprv vôbec nevedeli o piatkovom pokuse o vojenský prevrat. Dostali príkaz prepraviť ranených vrtuľníkom.
Čoskoro na to, ako sa o prevrate dozvedeli, strieľala do nich polícia. To ich vystrašilo a preleteli cez hranicu, kde vyslali núdzový signál. Gréci im umožnili pristáť v Alexandrupoli, teda na najbližšom letisku na území Grécka, vysvetlila právnička.
Turci ich obvinili
Grécka vláda oznámila, že ich žiadosť bude posudzovať tak, ako to nariaďuje medzinárodné právo - a bude brať do úvahy, že v Turecku po nich pátrajú úrady a sú tam obvinení z podrývania ústavného poriadku.
Prípad majú na starosti justičné orgány v meste Alexandrupoli, kde Turci s vojenským vrtuľníkom Blackhawk pristáli. Proces vydania zväčša trvá 15 až 25 dní. Bude sa o ňom rozhodovať opäť vo štvrtok.
Grécko a Turecko majú dlhodobé napäté vzťahy, ktoré sú dôsledkom historických konfliktov ešte z čias Osmanskej ríše, predchodcu dnešného Turecka. Príkladom je Cyprus, ktorý je rozdelený na grécku a tureckú časť.