Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Takto sa volí v Spojených štátoch. Rozhodujú volitelia
Zdielať na

Takto sa volí v Spojených štátoch. Rozhodujú volitelia

WASHINGTON / Začali sa jedny z najkrontroverznejších volieb v nedávnej histórii. Takmer celý svet teraz s napätím sleduje, ako dopadne súboj medzi dvomi hlavnými kandidátmi - Hillary Clinton a Donaldom Trumpom.

Spojené štáty americké si nevolia len prezidentov, ale aj senátorov, kongrasmanov, niektoré štáty dokonca šerifov. "Na volebných lístkoch majú Američania aj referendové otázky. Niektoré štáty sa pýtajú občanov na legalizáciu marihuany či zvýšenie minimálnej mzdy," prezrádza analytik SFPA Dušan Fischer.

Na post prezidenta kandiduje viac 2 000 ľudí. Avšak Hillary a Donald sú tí najsilnejší kandidáti a ostatní môžu ich prvé pozície len oslabiť. "Keď chcete kandidovať na hlavu štátu v Spojených štátoch, stačí keď vyzbierate 5 000 dolárov na kampaň," vysvetľuje Fischer.

"V deň volieb si ľudia vyberajú medzi dvoma kandidátmi. Medzi Hillary a Donaldom. Keď niekto dá hlas Donaldovi, poputuje do zboru voliteľov. Každý štát má určený počet voliteľov. Dohromady je ich 538," opisuje systéme analytik. Ide o ľudí z mäsa a kostí. Každý kandidát, ktorý vyhrá väčšinu hlasov v štáte, získava celý počet voliteľov. "Ak v Kalifornii vyhrá Hillary Clinton čo i len o jeden hlas, tak 55 voliteľov, ktorými disponuje tento štát, sa v decembri vyberie do hlavného mesta odvoliť. Keďže ich je dokopy 538, kto získa nadpolovičnú väčšinu, vyhráva voľby," vysvetľuje Fischer. 

Nerozhodné štáty

Nerozhodné štáty či štáty, ktoré sú bojiskom – to sú americké tzv. "battleground states", ktoré nie sú ani tradične republikánske, ani tradične demokratické. V každých voľbách volia inak, a preto im kandidáti na prezidenta venujú v prezidentskej kampani viac pozornosti. V tohtoročných voľbách boli nerozhodné a dnes sa na výsledky hlasovania netrpezlivo čaká v týchto štátoch:

ARIZONA
Voliči v štáte známom Veľkým kaňonom nehlasovali za demokrata od roku 1996. Vtedy sa im páčil Bill Clinton, potom prešli na dlhé roky na stranu republikánskych prezidentov. Predvolebné prieskumy naznačovali tesný súboj.

COLORADO
Colorado je jedným z najznámejších štátov prezliekajúcich kabáty. V posledných rokoch sa však ustálilo a dvakrát hlasovalo za demokrata Baracka Obamu. Ak by si dnes zvolilo Hillary Clinton, tak by to bolo po prvý raz za posledných 100 rokov, čo Colorado trikrát po sebe hlasovalo za tú istú stranu. Spočiatku sa zdalo, že Colorado je jednoznačne za Clinton, v posledných dňoch kampane jej však prieskumy dávali len tesný náskok.

FLORIDA
Slnečný štát priťahuje azda v každých voľbách najväčšiu pozornosť. Florida je jednak nerozhodná a jednak má vysoký počet voliteľov, až 29. Clinton aj Trump tam preto strávili značný čas svojej predvolebnej kampane. Všeobecne sa hovorí, že kto nevyhrá na Floride, nevyhrá.

GEORGIA
Georgia naposledy hlasovala za demokratického kandidáta v roku 1992, a to za Billa Clintona. Teraz tam však podľa prieskumov verejnej mienky vedie republikán len veľmi tesne.

IOWA
Tento štát v predošlých dvoch voľbách hlasoval za demokrata Baracka Obamu. Tento rok tam ale podľa prieskumov s pohodlným náskokom vedie republikán. Za Donaldom Trumpom totiž stoja najmä belošskí voliči a Iowa je na 90 percent belošská.

MICHIGAN
Priemyselný štát na brehu rovnomenného jazera nevolil republikána od roku 1988. Tento rok sa však v primárkach postavil za demokrata Bernieho Sandersa. Nominantkou Demokratickej strany na prezidenta sa síce napokon nestal on, ale Hillary Clinton: demokratom to po desaťročiach dáva nádej na víťazstvo.

NEVADA
Tomuto štátu sa od roku 1992 vždy podarilo tipovať víťaza volieb. Respektíve vždy hlasoval za toho, kto sa napokon aj stal prezidentom - v rokoch 1992 a 1996 za demokrata Billa Clintona, v rokoch 2000 a 2004 za republikána Georgea W. Busha a v rokoch 2008 a 2012 za demokrata Baracka Obamu. Teraz tam v predvolebných prieskumoch tesne viedol Donald Trump.

NEW HAMPSHIRE
Tento malý štát je tradične demokratický, ale podľa posledných prieskumov tam teraz majú demokrati len tesný náskok.

NOVÉ MEXIKO
Barack Obama tu dvakrát zvíťazil s dvojciferným náskokom. Hillary Clinton preto tomuto štátu nevenovala veľkú pozornosť. Naopak, Donald Trump sa snažil získať tento štát na svoju stranu. V Novom Mexiku zrejme získa z celonárodného hľadiska vyšší počet hlasov aj tretí kandidát – libertarián Gary Johnson, ktorý bol dvakrát jeho guvernérom.

SEVERNÁ KAROLÍNA
Tento štát bol pre oboch kandidátov v predvolebnej kampani jednou z najčastejších zastávok. Voliči tam väčšinou volia republikánov, no v roku 2008 si ich získal demokrat Obama. Demografické zmeny v štáte dávajú demokratom nádej aj teraz.

OHIO
Hoci Ohio dvakrát hlasovalo za prezidenta Baracka Obamu, teraz tam v predvolebných prieskumoch víťazil republikán Donald Trump.

PENSYLVÁNIA
V posledných šiestich voľbách volila kandidáta Demokratickej strany. Dnes tam však žije silná belošská pracujúca a stredná trieda, čo sú všeobecne voliči Donalda Trumpa.

UTAH
Tento štát nevolil demokrata od roku 1964 a pravdepodobne tak neurobí ani dnes. Môže sa však stať jediným štátom, kde dnes nezvíťazí ani Clinton, ani Trump, ale nezávislý kandidát Evan McMullin.

VIRGÍNIA
Virgínia je tradične demokratická a Clinton tam mala počas kampane spoľahlivý náskok. Krátko pred voľbami sa tam však Trump na ňu dotiahol a Clinton tam rýchlo ešte v nedeľu zašla. Či to pomohlo, uvidí sa dnes.

WISCONSIN
Tento štát je rodiskom Republikánskej strany, ale nehlasoval za ňu od roku 1984. Donald Trump sa to v kampani snažil zmeniť.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy