Vladimír Putin bilancoval. Hovoril o Donaldovi Trumpovi či Sýrii
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MOSKVA / Ruský prezident Vladimír Putin v telefonickom rozhovore pogratuloval svojmu sýrskemu proťajšku Bašarovi Asadovi k oslobodeniu Aleppa od povstalcov a zdôraznil, že je nevyhnutné uzavrieť dohodu o komplexnom vyriešení sýrskej krízy. Oznámil to v piatok Kremeľ. Asad podľa vyhlásení Damašku Putinovi odpovedal, že dobytie Aleppa otvorilo dvere na politické kroky.
"Za úspechom v Aleppe stojí spoločné úsilie všetkých, ktorí sa spojili v boji proti medzinárodnému terorizmu v Sýrii. Teraz spočíva hlavná úloha v sústredení úsilia na otázky týkajúce sa pokroku v mierovej dohode, a to najmä cestou uzatvorenia dohody o komplexnom vyriešení sýrskej krízy," uviedol Putin.
Sýrskym vládnym silám k ovládnutiu povstaleckej bašty vo východnom Aleppe výrazne pomohlo ruské letectvo, ktoré v Sýrii pôsobí od minuloročnej jesene, a iránski spojenci. Asad v piatkovom telefonáte ocenil, že k pádu Aleppa najviac napomohlo Rusko ako hlavný spojenec Damašku.
Sýrska kríza
Kríza v Sýrii sa začala v marci 2011 demonštráciami proti Asadovej vláde. Násilné potlačenie protestov viedlo k ozbrojenému povstaniu, ktoré prerástlo v občiansku vojnu. Chaosu využili radikálni islamisti, aby ovládli časť Sýrie i susedného Iraku. Boje v Sýrii si podľa odhadov vyžiadali vyše 300 000 obetí.
Nikto okrem Ruska neveril vo víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách. Trump presne odhadol nálady spoločnosti, demokrati prehrali na všetkých frontoch. Vyhlásil to v piatok v Moskve na bilančnej tlačovej konferencii prezident Vladimir Putin. Voľby podľa neho ukázali, že predstavy americkej verejnosti o svete sú "v súlade s tradičnými hodnotami Ruska".
Demokratickej strane, ktorej kandidátka Hillary Clinton vo voľbách neuspela, Putin odporučil naučiť sa prehrávať dôstojne. "Súčasná vláda Spojených štátov sa snaží svoje neúspechy zviesť na vonkajšie faktory, má ale vlastné problémy," upozornil šéf Kremľa. S novou Trumpovou vládou chce Rusko rozvíjať pracovné, konštruktívne vzťahy, uviedol Putin.
Prezident tiež komentoval obvinenie na adresu Moskvy, že stojí za útokmi hackerov na servery amerických politických strán počas volebnej kampane. Pôvodca týchto útokov podľa šéfa Kremľu nie je dôležitý. Podstatné podľa neho je, že hackeri oznámili svetu "pravdu o manipulácií verejnej mienky v Spojených štátoch".
Putinova kandidatúra
Pokiaľ ide o prezidentské voľby v Rusku, plánované na rok 2018, ich urýchlenie Putin nepovažuje za vhodné. O svojej prípadnej kandidatúre podľa neho rozhodne, "keď príde čas".
Putin tiež povedal, že Rusko výrazne modernizuje svoje strategické jadrové prostriedky a obdobné kroky Spojených štátov ho neprekvapujú. Prezident tak reagoval na štvrtkový odkaz na Twitteri zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, že Washington musí posilniť a rozšíriť svoj jadrový potenciál. Rusko je silnejšie než akýkoľvek potenciálny nepriateľ, upozornil šéf Kremľa. Je prekvapený, že toto konštatovanie niekoho znepokojuje.
Pokiaľ ide o vzťahy s Európskou úniou, Moskva stojí o to, aby dvadsaťosmička hovorila jedným hlasom. Ak to tak nebude, budeme rokovať s jednotlivými partnermi, povedal Putin. O miere centralizácie Európskej únie musia Európania rozhodnúť sami, dodal.
Putin podporil úsilie Ukrajiny zaistiť si bezvízový styk s Európskou úniou. Upozornil ale, že Ukrajinci by mali mať v Únii možnosť pracovať, pretože inak stratia sociálne istoty. Doterajší formát rokovaní o ukrajinskej kríze nie je veľmi účinný, ale treba ho podporiť, iné k dispozícií nie je, vyhlásil prezident.
Atentát na ruského veľvyslanca
Pondelkový útok na ruského veľvyslanca v Ankare Andreja Karlova bol podľa Putina "atentátom na rusko-turecké vzťahy", ktorý ale vzťahy Ruska s Tureckom nepoškodí. Ukázal ale, že extrémisti v Turecku prenikli do silových štruktúr.
Turecko zohralo spolu s Ruskom a Iránom významnú úlohu pri oslobodení sýrskeho mesta Aleppo, povedal Putin. Evakuácia obyvateľov východnej časti mesta by bez ich súčinnosti "a bez dobrej vôle sýrskeho prezidenta Bašara Asada" nebola možná, upozornil. Budúcim krokom k urovnaniu sýrskej krízy by podľa prezidenta mala byť zmluva o prímerí platná na celé územie Sýrie. Irán, Turecko i Asad podľa neho súhlasia s tým, že miestom budúceho rokovania o Sýrii bude v polovici januára kazašská metropola Astana.
Vnútorné problémy Ruska
Značnú časť tlačovej konferencie prezident tradične venoval vnútorným hospodárskym a sociálnym problémom Ruska. Oznámil, že v roku 2015 zaznamenal hrubý národný produkt krajiny pokles vo výške mínus 3,7 percenta. Záporné hodnoty bude dynamika HDP síce vykazovať aj tento rok, odhady sa ale pohybujú len okolo mínus polovice percenta. Inflácia dosiahne tento rok hranicu 5,5 percenta. Deficit rozpočtu je podľa ruského prezidenta "prijateľný" vo výške 3,7 percenta.
Putin pri svojej dvanástej výročnej tlačovej konferencii, ktorá sa konala v moskovskom Medzinárodnom obchodnom stredisku, hovoril takmer štyri hodiny. V sále bolo asi 1 500 novinárov z Ruska i zahraničia.