Prehľad hlavných míľnikov vojny v Sýrii
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
DAMASK / Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že sýrsky režim a rebeli podpísali dohodu o prímerí. Jeho garantmi sú Rusko a Turecko. Obe strany konfliktu sú vraj tiež pripravené začať mierové rokovania.
2011:
15. marca - V meste Dara na juhu krajiny i ďalších mestách prepukli protivládne demonštrácie. Účastníci žiadali odstúpenie prezidenta Assada a koniec takmer polstoročia trvajúcej vlády strany Baas.
19. apríla - Bol zrušený výnimočný stav, ktorý platil od marca 1963.
10. mája - Začali platiť sankcie Európskej únie (EÚ), ktoré sa postupne znižovali. V máji uvalili na Sýriu sankcie okrem iných aj Spojené štáty.
5. októbra - Rusko a Čína vetovali v Bezpečnostnej rade OSN rezolúciu, ktorá odsudzovala režim v Sýrii za jeho krvavé represie proti oponentom.
2012:
3. februára - Armáda bombardovala mesto Homs, kde bolo zabitých až 230 ľudí.
4. februára - Rusko a Čína opäť vetovali rezolúciu BR OSN, ktorá podporovala plán Ligy arabských štátov na riešenie krízy v krajine.
15. marca - Prvé výročie vojny, doteraz 9 000 obetí.
25. mája - Masaker v meste Húlá na západe krajiny, pri ktorom zahynulo najmenej 108 ľudí. OSN masaker odsúdila a mnoho európskych krajín, ale aj USA a Kanada vyhostila sýrskych diplomatov.
12. júla - V dedine Trímsá v provincii Hamá zahynulo pri masakre podľa tamojších opozičníkov cez 150 ľudí. Na stranu povstalcov začalo prechádzať čoraz viac vládnych činiteľov.
15. júla - Boje sa presunuli aj do metropoly Damasku.
18. júla - Pri atentáte v Damasku bol zabitý minister obrany Daud Radžha a ďalší vládní činitelia.
19. júla - Rusko a Čína tretíkrát vetovali v BR OSN rezolúciu k Sýrii hroziacej sankciami za nedodržanie mierového plánu.
23. júla - Vláda prvýkrát priznala vlastníctvo chemických a biologických zbraní.
6. augusta - Premiér Rijád Hidžáb utiekol z krajiny. Neskôr povedal, že Asadov režim kontroluje najviac 30 percent Sýrie.
15. augusta - Podľa OSN sa režim prezidenta Asada a s ním spriaznené milície Sabiha dopustil vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Vojnové zločiny ale spáchali tiež povstalci.
11. novembra - Opozícia vytvorila v katarskej Dauhe zastrešujúcu Národnú koalíciu síl revolúcie a sýrskej opozície (NCSROF).
2013:
13. júna - zotavenie hranice 100 000 mŕtvych.
21. augusta - Útok chemickými zbraňami v oblasti Ghúta juhovýchodne od Damasku (podľa opozície zahynulo až 1 700 ľudí). Útok ohlásila opozíci, vláda to však poprela a zodpovednosť za útok pripísali povstalcom. Podľa USA vykonala útok sýrska vláda, podľa Ruska nie.
31. októbra - Sýria zničila svoje prevádzky na výrobu chemických zbraní.
2014:
14. januára - Bojovníci zo sunnitskej organizácie Islamský štát (IS) dobyli provinciu Rakka na severe krajiny, prvá provincia v rukách povstalcov.
25. januára - V Ženeve pod záštitou OSN začali nepriame stretnutia medzi zástupcami opozície a predstaviteľov vlády. Skončili bez dohody.
15. marca - Tretie výročie vojny, už cez 150 000 obetí.
8. mája - Povstalci sa po viac ako troch rokoch kontroly stiahli z tretieho najväčšieho mesta v Sýrii Homsu (asi 160 km severne od Damasku).
29. júna - IS, ktorá ovládala veľké územia na severozápade Iraku a aj niektoré oblasti vo východnej a severnej Sýrii, vyhlásila kalifát (vládu hlavy moslimskej obce) pod názvom Islamský štát.
17. júla - Povstalci z IS ovládli mesto Dajr az-Zaur na východe.
August - Pod vládou IS sa nachádzala asi tretina sýrskeho územia.
16. septembra - Bojovníci z IS zahájili útok na kurdské mesto Kobani ležiace na hranici s Tureckom, ovládli ho okolo 19. septembra.
23. septembra - Armáda USA a niektoré arabské krajiny začali prvé letecké údery proti pozíciám IS v Sýrii.
2. decembra - Oznámené, že vo vojne zahynulo vyše 200 000 ľudí.
2015:
26. januára - Kurdské jednotky vytlačili IS z kurdského pohraničného mesta Kobani, ktoré v septembri 2014 padlo do rúk IS.
15. marca - Štvrté výročie vojny, už cez 220 000 obetí.
21. mája - Radikáli z IS dobyli historické mesto Palmýra.
29. mája - Radikáli zo sunnitského hnutia An-Nusrat ovládli západosýrsku provincii Idlib.
30. augusta - Radikáli z IS zničili v historickom meste Palmýra Belov chrám, asi najznámejšiu pamiatku v mieste zapísanú na zozname UNESCO.
27. septembra - Francúzsko začalo letecké útoky proti pozíciám IS.
30. septembra - Letecké údery proti IS zahájilo Rusko.
20. októbra - Prezident Asad prvýkrát od začatia občianskej vojny na zahraničnej ceste, v Moskve rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
26. decembra - Povstalci dobyli na severe Sýrie kľúčovú priehradu Tišrín, ktorú od roku 2014 ovládali ozbrojenci z IS.
2016:
1. februára - Armáda začala za podpory ruského letectva veľký útok na mesto Halab, niekdajšie priemyselné a obchodné centrum krajiny.
26. februára - V Sýrii začalo platiť prímerie, nedodržané.
27. marca - vládne jednotky dobyli mesto Palmýra, z ktorého vyhnali bojovníkov IS (ovládali mesto od mája 2015).
12. septembra - Začalo platiť ďalšie prímerie dohodnuté USA a Ruskom - platilo len sedem dní.
13. septembra - Vo vojne zahynulo vyše 300 000 ľudí.
11. decembra - Radikáli z IS opäť dobyli historické mesto Palmýra (predtým IS ovládal Palmýru od mája 2015 do marca 2016).
22. decembra - Druhé najväčšie mesto Halab (Aleppo) sa po dlhých bojoch dostalo celé pod kontrolu vlády, keď bola ukončená štyri roky trvajúca nadvláda povstalcov nad východnými časťami mesta. Išlo o najväčšie víťazstvo vládnej armády nad povstalcami od začiatku vojny v roku 2011 (sýrskemu režimu ale výrazne pomohla ruská armáda).
29. decembra - Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že sýrsky režim a rebeli podpísali dohodu o prímerí. Prímerie sa netýka Islamského štátu, bývalej fronty An-Nusrat a ich spojencov.