Bio v skutočnosti vôbec nemusí byť bio. Európsky parlament chystá tvrdšie kontroly
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ŠTRASBURG / Bio v skutočnosti vôbec nemusí byť bio. Na stole máme žiaľ bežne potraviny, ktorých kvalita a pôvod nezodpovedá tomu, čo je napísané na obale. Neraz sa to týka aj mäsa. Európsky parlament preto prišiel s novou legislatívou, vďaka ktorej by sme mali mať lepšiu kontrolu nad tým, čo v skutočnosti jeme.
Škandál s konským mäsom odštartoval prípravu legislatívy v európskom parlamente, aby sme mohli dohľadať pôvod krajiny. Doteraz je to rozdielne. "Po škandále s konským mäsom mali spotrebitelia vážne pochybnosti týkajúce sa vystopovateľnosti potravín a integrity mäsového dodávateľského reťazca. Európsky parlament sa usiloval vyriešiť tieto problémy a prijať text, ktorý umožní kompetentným orgánom účinne bojovať proti podvodným praktikám," uviedla spravodajkyňa nariadenia Karin Kadenbach. Podľa nej pokuty ukladané v prípadoch úmyselného porušenia pravidiel budú kľúčovým nástrojom v boji proti podvodom.
Rôzne predpisy v rôznych krajinách umožňovali napríklad dovážať nekvalitnejšie mäso. Kým zo zvierat na jednej farme sa bez problémov mäso mohlo spracovať, v inej druhej členskej krajine už prekračovalo povolené normy. A toto by sa malo zjednotiť.
Neohlásené kontroly
Nové nariadenia zavedie aj systém neohlásených inšpekcií v prípade, že na nejakej z úrovní potravinového reťazca vznikne podozrenie z porušenia pravidiel.
Tiež sa stáva, že biopotraviny nie sú v skutočnosti biopotraviny. A preto budú kontrolované oveľa viac. Kontrolóri si posvietia na krmivá, ktoré chovatelia dávajú zvieratám ako aj používanie pesticídov.
Europarlament si od prísnejších kritérií sľubuje, že zákazníci dostanú do svojich košíkov skutočne to, čo je bio.
"Schválené nariadenie predstavuje hĺbkovú revíziu existujúcich pravidiel, ktorej cieľom je zabrániť situáciám, kedy niekoľko predpisov rieši ten istý problém. Zámerom zákonodarcov bolo zaviesť proporčnejší a flexibilnejší legislatívny rámec, ktorý by umožnil promptnejšie reakcie v núdzových situáciách, napríklad prostredníctvom zrýchlenia postupu akreditácie laboratórií,“ uviedla atašé Európskeho parlamentu Soňa Mellak.