Za dva dni 12 tisíc ľudí. Taliansko kolabuje pod náporom migrantov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
RÍM / Taliansky minister vnútra Marco Minniti v nedelu vyzval európske krajiny, aby otvorili svoje prístavy lodiam zachraňujúcich migrantov v Stredozemnom mori, a uľavili tak Taliansku. V rozhovore s denníkom Il Messaggero dodal, že Taliansko teraz kvôli utečencom čelí enormnému tlaku a pripomenul, že mnoho záchranárskych lodí pláva pod vlajkou rôznych európskych krajín.
Taliansko kolabuje pod náporom migrantov
"Ak jediné prístavy, do ktorých vozia utečencov, sú tie talianske, potom tu niečo neklape. To je jadro problému," povedal Minniti. Podľa neho sa to týka plavidiel mimovládnych organizácií i lodí námornej misie Európskej únie proti pašerákom ľudí Sophia a európskej agentúry na ochranu hraníc Frontex, ktoré zachraňujú utečencov v mori podobne ako talianska pobrežná stráž.
Rozhovor, z ktorého citovala agentúra AFP, vyšiel krátko pred večernou schôdzkou Minnitiho s jeho francúzskym a nemeckým náprotivkom v Paríži. Ministri majú diskutovať o "koordinovanom prístupe", ktorý by mal pomôcť Taliansku vysporiadať sa s náporom utečencov.
Kritická situácia
Taliansko je teraz hlavnou vstupnou bránou migrantov do Európy. Po minuloročnom uzavretí takzvanej balkánskej cesty sa väčšina migrantov snaží na starý kontinent dostať z brehov severnej Afriky cez Stredozemné more. Od začiatku roka do krajiny týmto spôsobom dorazilo viac ako 83 000 migrantov, čo je o 19 percent viac oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Za posledné dva dni dokonca do Talianska dorazilo až 12 tisíc migrantov. Talianska pobočka Červeného kríža varovala, že situácia v talianskych utečeneckých centrách začína byť kritická.
Rím dal v stredu najavo, že uvažuje o nevpúštaní lodí ďalších krajín a mimovládnych organizácií s migrantmi na palube do svojich prístavov, ak zvyšné členské štáty Európskej únie krajine nepomôžu a neprevezmú časť žiadateľov o azyl.
Ekonomickí migranti
Minniti dodal, že aj keby jedna jediná loď miesto do Talianska zamierila do prístavu v inej európskej krajine, bol by ako "eurofil" hrdý. "Problém by to nevyriešilo, ale bol by to výnimočný signál" dokazujúci, že Európa chce Taliansku pomôcť, dodal minister.
Rím sa bude podľa Minnitiho usilovať o to, aby bolo vybavovanie azylu nejakým spôsobom presunuté z Talianska do Líbye a aby potom do Európy boli bezpečne presunutí tí, ktorí právo na ochranu získajú. "Musíme rozlišovať medzi tými, ktorí majú nárok na humanitárnu ochranu, a tými, ktorí nemajú, ešte než sa (migranti) vydajú na more," uviedol minister. Na základe rozhodnutia agentúry OSN pre utečencov (UNHCR) je podľa neho potrebné zabezpečiť, aby tí, ktorí azyl nezískajú, teda ekonomickí migranti, boli dobrovoľne repatriovaní.