Senát schválil sankcie proti Rusku, Iránu a Severnej Kórei. Reakcia prišla aj z Moskvy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
WASHINGTON/MOSKVA / Zákon, ktorý prešiel Snemovňou reprezentantov o balíčku nových sankcií proti Rusku, Iránu a Severnej Kórei prešiel aj Senátom. Zákon teraz smeruje k prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Na margo zákona sa vyjadril už aj ruský prezident Vladimír Putin. Podľa neho nebude Rusko reagovať na podobné snahy USA zdržanlivo vždy a v určitom momente bude musieť odpovedať.
Zákon obsahuje aj ustanovenia, ktoré bránia prezidentovi svojvoľne, bez súhlasu Kongresu, zmierniť alebo odmietnuť ďalšie sankcie voči Rusku. Tie sú dôsledkom obáv zákonodarcov v súvislosti s Trumpovými snahami o zlepšenie vzťahov s Kremľom. Ak sa aj prezident rozhodne sankcie nepodpísať, snemovňa a Senát môžu jeho veto prelomiť ich opätovným schválením dvojtretinovou väčšinou.
Rusko zatiaľ reaguje na snahy Spojených štátov zdržanlivo, no podľa prezidenta Putina nebude možné ich činnosť ďalej strpieť a bude nutné odpovedať. Aká bude odpoveď Ruska vyzerať údajne závisí od definitívneho textu zákona.
Ako píše iDnes.cz,Putin údajne poukazoval na to, že Rusko je už dlhšiu dobu provokované zo strany Ameriky. "Ako viete, správame sa veľmi zdržanlivo, trpezlivo, ale v určitej chvíli budeme musieť odpovedať, nemôžeme donekonečna trpieť hrubosť voči našej krajine," uviedol šéf Kremľa.
Cieľom sankcií je potrestať Moskvu za zasahovanie do amerických prezidentských volieb a za anexiu Krymu. V prípade Severnej Kórey ide o snahu zamedziť im získať prostriedky na vývoj jadrových zbraní a sankcie voči Iránu sú zamerané na jednotlivcov a organizácie, ktoré sa podieľajú na tamojšom vývoji balistických rakiet.
Zákon o sankciách schválila Snemovňa reprezentantov takmer jednohlasne. Donald Trump má k zákonu údajne výhrady, údajne zvažuje aj prísnejšie sankcie.