Infikované kliešte sa rozšírili do nových oblastí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ORAVA/MORAVA / Naraziť na kliešťa na Slovensku alebo v Čechách je pomerne bežné. No prípady infikovaných ľudí encefalitídou po jeho uštipnutí vzrástol v oblastiach Beskýd, čo vedie k záveru, že sa množia do nových oblastí.
Na infekčnom oddelení v opavskej nemocnici tento rok hospitalizovali už osemnásť pacientov s kliešťovou encefalitídou, čo je viac ako vlani touto dobou, a to počasie kliešťom zatiaľ moc neprialo. Môže za to zrejme aj nové ohnisko nákazy. Tento rok si totiž už štyria pacienti kliešťovú encefalitídu zrejme priniesli domov z podhoria Beskýd na Třinecku. Teda z oblasti, kde sa s ňou doteraz nepočítalo.
Ohnisková infekcia
Na rozdiel od lymskej boreliózy považujú odborníci kliešťovú encefalitídu za takzvanú ohniskovou infekciu. Šanca naraziť na infikovaného kliešťa inde ako v ohnisku je relatívne malá. "Do miesta, kde vírus zatiaľ nebol, môžu nakazené kliešť preniesť napríklad vtáky, na ktoré sa kliešte tiež prisaje," hovorí Jan Kopecký z Prírodovedné fakulty Juhočeskej univerzity. Potom už záleží na tom, či v mieste pristátia kliešť nájde dostatok hostiteľov. "Akonáhle ohnisko vznikne, udrží sa, kým sa nezmenia podmienky. Niektoré pretrvávajú po tisíce rokov," hovorí Petr Kodym, odborník na kliešte zo Štátneho zdravotného ústavu v Prahe.
Akonáhle sa nové ohnisko nákazy vytvorí, zabrániť cirkulácii vírusu je prakticky nemožné. Priaznivé podmienky pre nové ohnisko človek často vytvorí priamo vo svojom okolí, uvádza český portál iDnes.cz. Bezpečné ale teraz nie sú ani vyššej polohy, kde ešte donedávna nebol s kliešťami problém. "Predtým nad šesťsto metrov kliešte neboli, teraz prežívajú aj vo výškach nad tisíc metrov," posťažoval sa na dôsledky otepľovania Rudolf Kovařík, amatérsky meteorológ zo Šindľové v Krušných horách.