Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Dieťa čakalo na transplantáciu, pri živote ho držalo mechanické srdce
Zdielať na

Dieťa čakalo na transplantáciu, pri živote ho držalo mechanické srdce

PRAHA / Štyri mesiace s mimotelovým mechanickým srdcom strávilo v pražskej Fakultnej nemocnici Motol dieťa, ktoré čakalo na transplantáciu srdca. Lekári museli zvoliť toto náročné riešenie, pretože malému pacientovi zlyhávalo vlastné srdce a problém sa už nedal zvládnuť pomocou liekov. Unikátna predtransplantačná starostlivosť aj transplantácia sa podarili a dieťa je už v domácej starostlivosti.

Devätnásťmesačné batoľa trpelo chronickým zlyhávaním srdca a transplantácia srdca bola nutná. Stav už nebolo možné riešiť liekmi. "Mimotelová pumpa dieťaťu umožnila preniesť sa cez obdobie, kým bol preň nájdený vhodný darca srdce," uviedla hovorkyňa nemocnice Ludmila Šimáčková.

Lekári z Detského kardiocentra 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovy a Fakultnej nemocnice v Motole použili mimotelovú mechanickú srdcovú podporu Berlin Heart. Podľa nemocnice je to teraz jediná liečebná možnosť, ktorú možno použiť pri malých deťoch s ťažkým srdcovým zlyhaním, bezprostredne ohrozujúcim život. Na rozdiel od dospelých pacientov nie je u detí možné umiestniť systémy na podporu srdcovej činnosti priamo do tela.

"Prístroj vyzerá ako pumpa, ktorá je umiestnená mimo hrudníku pacienta. Funguje tak, že krv je z tela do pumpy a späť vedená hadicami napojenými na komory a veľké tepny," uviedol primár kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra Roman Gebauer. Krv je nasávaná do prepaženej komôrky a následne vytlačovaná do krvného obehu dieťaťa. Činnosť čerpadla zaisťuje riadiaca jednotka, ku ktorej musí byť pacient trvalo pripojený.

Po štyroch mesiacoch sa podarilo nájsť vhodného darcu a urobiť u malého pacienta transplantáciu srdca. Operácia, pri ktorej lekári dieťa na systém napojili, trvala tímu hlavného operatéra Tomáša Matějku takmer päť hodín. Po nej bolo batoľa 14. júna prepustené do domácej starostlivosti v dobrom stave.

"Pacient je mimo akútneho nebezpečenstva, transplantované srdce funguje veľmi dobre. Môže robiť bežné detské aktivity a zaradiť sa neskôr do detského kolektívu," uviedol prednosta Detského kardiocentra Jan Janoušek. Po transplantácii srdca pacienti spravidla nemusia podstupovať ďalšie operácie, naopak farmakologická liečba je obvyklá. "Zahŕňa predovšetkým lieky znižujúce riziko odhojenia darcovského srdca," doplnil Janoušek.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy