V uliciach Barcelony protestuje takmer milión ľudí, sú proti rozdeleniu Španielska
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BARCELONA / Státisíce ľudí v nedeľu vyšli do ulíc katalánskej metropoly Barcelony, aby demonštrovali za jednotu Španielska. Chcú tak dať najavo svoj nesúhlas s kampaňou súčasnej vlády Katalánska za odtrhnutie tejto autonómnej oblasti od zvyšku krajiny. Akcia sa koná týždeň po španielskymi úradmi zakázanom referende, v ktorom sa 90 percent zúčastnených katalánskych voličov vyslovilo za nezávislosť regiónu. Účasť dosiahla len 43 percent.
Na demonštrácii proti odtrhnutiu Katalánska sa podľa organizátorov zúčastnilo v nedeľu až 930 000 ľudí, podľa polície len 350 000. Mnohí prišli aj z iných častí Španielska.
Nad hlavami manifestujúcich, ktorí sa zhromaždili na jednom z námestí v centre mesta, vejú španielske i katalánskej vlajky. "Nenechajte sa oklamať, Katalánsko je Španielsko," ozýva sa z davu skandovanie, ale aj ďalšie podobné heslá vrátane výziev zavrieť predsedu regionálnej vlády a vodcu separatistov Carlesa Puigdemonta do väzenia.
Demonštráciu do Barcelony zvolala Katalánska občianska spoločnosť (SCC) pod heslom "Dosť! Vráťme sa k zdravému rozumu". Akcia, ktorá bude pokračovať pochodom hlavnými ulicami centra Barcelony, vyvrcholí zhromaždením, na ktorom majú prehovoriť okrem iného spisovateľ Mario Vargas Llosa a bývalý predseda Európskeho parlamentu Katalánec Josep Borrell.
Veľké demonštrácie v Barcelone
Vyhlásenie nezávislosti Katalánska
V sobotu sa už v Madride konala veľká demonštrácia za zachovanie jednoty Španielska. Súbežne s tým účastníci manifestácie v Barcelone volali po dialógu medzi oboma stranami, ktorý by pomohol ukončiť najhoršiu politickú krízu v krajine v posledných desaťročiach. V podobnom duchu sa niesli akcie v piatich desiatkach miest po celej krajine.
Akékoľvek vyhlásenie nezávislosti zo strany Katalánska nebude mať žiadny efekt, skonštatoval v rozhovore pre denník El País španielsky premiér Mariano Rajoy. "Vláda zabezpečí, aby akékoľvek vyhlásenie nezávislosti k ničomu neviedlo," vyjadril sa. Nevylučuje pritom ani možnosť pozastavenia autonómie regiónu. Zároveň dodal, že v krajine nehodlá vyhlásiť predčasné voľby. Policajné posily podľa jeho slov zostanú v Katalánsku až do ukončenia krízy, ktorú vyvolalo minulotýždňové referendum o nezávislosti.
Polícia zabavila hlasovacie urny
Na plebiscite, ktorý sa minulú nedeľu konal v Katalánsku, sa podľa oficiálnych výsledkov zúčastnilo 2,3 milióna ľudí, čo predstavuje 43% oprávnených voličov, pričom 90% bolo za osamostatnenie. Objavili sa však aj informácie o neregulérnosti referenda, pričom viaceré volebné urny zabavila španielska polícia. Pri zásahoch proti voličom utrpelo zranenia takmer 900 ľudí a 33 policajtov.
Katalánsky prezident Carles Puigdemont by mal v utorok o 18:00 vystúpiť v regionálnom parlamente. Španielsky ústavný súd pritom nariadil odročenie plánovaného pondelkového zasadnutia katalánskeho parlamentu. Dôvodom sú obavy, že by počas neho mohli zástancovia samostatnosti regiónu jednostranne vyhlásiť nezávislosť.
V sobotu v Španielsku tisícky ľudí demonštrovali za jednotu krajiny a konali sa aj ďalšie pochody, ktoré vyzývali na dialóg.