Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Britská vláda vyvracia pochybnosti. Zakotví dátum a čas brexitu do zákona
Zdielať na

Britská vláda vyvracia pochybnosti. Zakotví dátum a čas brexitu do zákona

Archívna reportáž

LONDÝN / Britská vláda zakotví do odvolávacieho zákona, ktorý má slúžiť ako právny podklad pre odchod Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ), presný dátum brexitu.

"Bude to tam, čierne na bielom na titulnej strane tohto historického zákona: Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu 29. marca 2019 o 23:00 greenwichského stredného času," uviedla Theresa May.

Zakotvenie dátumu brexitu do zákona podľa premiérky ukazuje rozhodnutie vlády dokončiť tento proces. "Nech nikto nepochybuje o našom odhodlaní alebo nespochybňuje naše rozhodnutie, brexit sa deje," vyjadrila sa Mayová. Podľa nej väčšina ľudí chcela, aby sa poslanci spojili a vyrokovali dobrý odchod z EÚ.

Pokusy zataviť odchod

Vyjadrila sa, že vláda bude počúvať členov parlamentu ak budú mať nápady na zlepšenie zákona a zároveň varovala pred pokusmi o zastavenie procesu. "Nebudeme tolerovať pokusy žiadnej strany, aby použila proces novelizácie tohto zákona ako mechanizmus blokovania demokratických želaní britského ľudu tým, že spomalí alebo zastaví náš odchod z Európskej únie," vysvetlila a dodala, že zákon by mal priniesť ľuďom "najväčšiu možnú jasnosť a istotu pre všetky podniky a rodiny po celej krajine".

Prevzatie európskych zákonov

Cieľom "odvolávacieho zákona" je previesť do britského právneho systému asi 12 tisíc európskych zákonov, keď Británia v marci 2019 opustí úniu. Prijatím novej normy sa v krajine zruší zákon o Európskych spoločenstvách z roku 1972. Kritici nového zákona ale tvrdia, že dáva vláde znepokojujúce právomoci na menenie zákonov bez parlamentného dohľadu.

Dá sa to ešte zvrátiť

V súvislosti s brexitom v piatok v Londýne vystúpi aj autor článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorým sa začal proces odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, John Kerr. Ten by sa mal počas svojho príhovoru vyjadriť, že proces je ešte možné zvrátiť. "Krajina má stále slobodnú voľbu o tom či pokračovať. Keď sa objavia nové skutočnosti, ľudia majú právo zaujať iný názor. A v článku 50 nie je nič, čo by ich zastavilo," hovorí politik. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy