Belgicko je od dnešného dňa čo do rozlohy o niečo menšie a Holandsko naopak o kúsok väčšie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Belgicko je od dnešného dňa čo do rozlohy o niečo menšie a Holandsko naopak o kúsok väčšie. Začala totiž platiť dohoda medzi týmito krajinami o drobnej úprave hraníc. Holandsko vďaka zmluve z roku 2016 získava dva polostrovčeky na rieke Maze s rozlohou 16 hektárov a Belgicko jeden trojhektárový poloostrovček.
Dohoda sa týka neobývaných území na Mazome a má vyriešiť komplikácie, ktoré spôsobili úpravy tejto rieky v 60. až 80. rokoch minulého storočia. Rieka, ktorá bola od polovice 19. storočia prirodzenú hranicu medzi Belgickom a Holandskom, sa totiž kvôli zlepšeniu splavnosti kanálov pred päťdesiatimi rokmi "vyrovnala". Tým sa ale časť belgického územia ocitla na holandskej strane a naopak.
Belgicko tak malo od tej doby prístup k časti svojho územia len po vode a rovnako na tom boli Holanďania v prípade poloostrovčeka Petit-Gravier. Zo situácie tak ťažili napríklad pašeráci drog.
"Museli sme tam ísť na lodi, s celým forenzným a vyšetrovacím tímom, čo bolo naozaj veľmi nepraktické," spomínal belgický policajný komisár Jean-Francois Duchesne na nález mŕtvoly na jednom z belgických polostrovčekov.
Zmluva o úprave hranice medzi Belgickom a Holandskom bola pripravovaná niekoľko rokov a v novembri 2016 bola podpísaná pri návšteve belgického kráľa v Holandsku. Potom musela byť ratifikovaná, aby nadobudla platnosť.