PREZIDENT: Slovensko zníži emisie podľa záväzku Európskej únie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Prezident Ivan Gašparovič vystúpil na 62. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku v diskusii na tému Redukcia emisií a stabilizácia klímy - ochrana našej spoločnej budúcnosti.
"Slovensko, ako členská krajina Európskej únie (EÚ), akceptuje záväzok EÚ znížiť do roku 2020 priemerné emisie o 20 percent v porovnaní s rokom 1990. Pričom záväzok Slovenska znižovania emisií podľa kritérií Kjótskeho protokolu na obdobie rokov 2008 až 2012 splníme pravdepodobne aj s rezervou," uviedol prezident Ivan Gašparovič vo svojom vystúpení na 62. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku v diskusii na tému Redukcia emisií a stabilizácia klímy - ochrana našej spoločnej budúcnosti.
Podľa Gašparoviča už 30 rokov svetoví lídri deklarujú odvážne ciele a robia rozhodnutia na záchranu planéty. "Stále sme však viac v pozícii pozorovateľa a nie aktívneho hráča," dodal. V ochrane životného prostredia treba podľa prezidenta začať konať čo najskôr. Vyzval preto na začatie intenzívnych rokovaní na 13. konferencii strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy na indonézskom ostrove Bali, ktoré by viedli ku globálnej a komplexnej dohode o budúcom režime zmeny klímy. Podľa Gašparoviča je mimoriadne dôležité, aby sa zachovala kontinuita medzi Kjótskym protokolom a novou dohodou.
Prezident Ivan Gašparovič ďalej uviedol, že SR chce vzhľadom na potreby hospodárskeho rastu viac využívať jadrovú energiu. "Máme s ňou dlhoročné pozitívne skúsenosti a disponujeme značným know-how." SR podľa neho považuje jadrovú energiu za spoľahlivý, ekonomicky výhodný a environmentálne prijateľný zdroj energie a preto bude podporovať jeho ďalší rozvoj. "Táto cesta podľa nášho názoru do veľkej miery kombinuje riešenie energetickej bezpečnosti, zaručenie stabilných dodávok energie a zároveň aj obmedzovanie emisií. Energetickú efektívnosť považujeme za prvý a životne dôležitý krok technicky a finančne náročného procesu znižovania emisií," povedal.
Gašparovič verí, že "klimatické zmeny sa nestanú nočnou morou budúcich generácií ľudstva a homo sapiens využije svoj najúčinnejší mocenský nástroj - rozum - na to, aby dosiahol a zachoval symbiózu prírody a človeka". Ako pripomenul, vedci odhadujú, že rýchlosť globálneho otepľovania vyššia ako 2° C za sto rokov je už vysoko riziková a môže priniesť náhlu zmenu klimatických pásiem a výrazné zhoršenie životných podmienok na väčšine kontinentov.
Ivan Gašparovič je s manželkou na pracovnej návšteve Spojených štátov amerických od soboty, do vlasti by sa mal vrátiť v piatok. V New Yorku sa zúčastňuje na 62. Valnom zhromaždení OSN ako vedúci slovenskej delegácie, ktorej členom sú minister zahraničných vecí Ján Kubiš a stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku Peter Burian. Súčasťou pracovného programu hlavy štátu v New Yorku budú aj viaceré bilaterálne stretnutia.