Nová nádej pacientov. Poškodené chrupavky liečia bunkami z pupočnej šnúry
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BIELSKO / BIALA - Lekári neďaleko slovenských hraníc v Poľsku, začali s experimentálnou liečbou poškodených chrupaviek. Využívajú pri nej kmeňové bunky odobraté z pupočnej šnúry.
Chrupavky sú jediným tkanivom v ľudskom tele, ktoré neobsahuje nervy, cievy či žily. Ich úlohou je chrániť kosti v kĺboch. Problémom ale je, že sa nedokážu zregenerovať. V prípade poškodenia ich tak musia lekári jednoducho nahradiť. "Unikátnosť našej metódy spočíva v tom, že používame biologický materiál. Kmeňové bunky sú schopné nahradiť poškodené časti chrupavky," uviedol lekár Bohuslaw Sadlik.
Lekári sa navyše tešia z toho, že nový postup je oproti tomu štandardnému menej invazívny. "Pacient preto zažije menej bolesti a nepohodlia. Rehabilitácia je rýchlejšia," tvrdí rehabilitačný pracovník Piotr Kotajny.
Na druhej strane priznávajú, že kmeňové bunky nie sú liekom na všetko, no snívajú o tom, že by raz dokázali nahradiť kovové endoprotézy biologickými. "Sme ešte len na začiatku celého procesu. Ak dokážeme oddialiť chvíľu, kedy pacient bude potrebovať klasickú endoprotézu, sme zatiaľ spokojní," povedal Sadlik.
Pozrite si archívnu reportáž o rastúcom počte transplantácií na Slovensku.