Oblačno
Bratislava
Renáta
6.11.2024
EÚ hrozí sprísnením sankcií proti Barme
Zdielať na

EÚ hrozí sprísnením sankcií proti Barme

Zdroj: SITA/AP/Lefteris Pitarakis

"Zavedieme rozšírený zákaz udeľovania víz tým, ktorí sú zodpovední za najnehoráznejšie porušovanie ľudských práv," vyhlásil počas zasadania Valného zhromaždenia OSN prezident Bush.

Európska únia pohrozila sprísnením sankcií proti barmskému vojenskému režimu, ktorý dnes zasiahol proti pokojným masovým demonštráciám buddhistických mníchov a ich prívržencov v Rangúne. Svoje znepokojenie k tamojšej situácii vyjadrili tiež Francúzsko a Británia. Britský premiér Gordon Brown vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby ešte na dnešok zvolala k situácii v Barme mimoriadnu schôdzku.

Uvalenie tvrdších opatrení proti Barme zo strany Spojených štátov už v utorok počas svojho prejavu na pôde OSN oznámil prezident George Bush. Medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) dnes vydala komuniké, v ktorom žiada Radu bezpečnosti OSN, aby okamžite do Barmy vyslala misiu, ktorá by pomohla riešiť tamojšiu krízu.

"Ľudia v Barme majú právo vyjadriť pokojne svoj názor a vláda má povinnosť ich práva rešpektovať. Medzinárodné spoločenstvo musí dať vojenskému režimu najavo, že cena za zopakovanie krvypreliatia z roku 1988 by bola veľmi vysoká," uvádza sa v prehlásení AI. Ozývajú sa však aj hlasy, ktoré tvrdia, že pokiaľ barmský režim nezačnú sankcionovať aj India a Čína, nič sa nezmení.

"Európska únia posilní súčasné sankcie, pokiaľ (barmské úrady) budú násilne postihovať mierové demonštrácie," uvádza sa v prehlásení, ktoré vydala Európska únia. Svoj súhlas s posilnením sankcií dnes oznámilo i Francúzsko. Podľa štátneho tajomníka pre európske záležitosti Jeana-Pierra Jouyeta je súčasná situácia v Barme "neprijateľná."

"Situácia sa zhoršuje. Musíme s našími európskymi partnermi byť viac ostražití a vyvinúť väčší tlak na Rangún," podotkol Jouyet. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy oznámil, že plánuje osobné stretnutie s členmi barmskej opozície v exile. Britský premiér Gordon Brown vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby ešte na dnešok zvolala k situácii v Barme mimoriadnu schôdzku.

"Celý svet sa teraz pozerá," dodal ministerský predseda. Minister zahraničia David Miliband zároveň apeloval na vojenský režim, aby bol v prístupe k demonštrantom zdržanlivý, inak sa vraj bude musieť zo svojich činov zodpovedať.

O sprísnení opatrení proti barmskej junte už v utorok rozhodli Spojené štáty, ktoré okrem ekonomických sankcií rozšíria tiež o zákaz udeľovania víz pre predstaviteľov barmského vojenského režimu, pre ich príbuzných a tých, ktorí ich finančne podporujú.

"Zavedieme rozšírený zákaz udeľovania víz tým, ktorí sú zodpovední za najnehoráznejšie porušovanie ľudských práv," vyhlásil počas zasadania Valného zhromáždenia OSN prezident Bush. V českých médiách sa na podporu barmskej opozície vyjadril i bývalý český prezident Václav Havel. Účinnost doterajších sankcií proti Barme však kritizoval nórsky minister zahraničia, podľa ktorého sa nič v represívnom prístupe barmského režimu nezmení, dokiaľ ho nezačnú sankcionovať i Čína a India.

Podľa pozorovateľov však Čína zrejme v duchu svojej politiky nezasahovať do vnútornej politiky ostatných štátov žiadne razantné opatrenia neprijme. India podľa komentátorov BBC síce podporovala barmských aktivistov v roku 1988, v 90. rokoch však s krajinou nadviazala ekonomické partnerstvo, ktoré pravdepodobne nebude chcieť výraznejšie narušiť.

Medzinárodné spoločenstvo odsudzuje vojenský režim v Barme a uvaľuje naň sankcie už viac ako 12 rokov. V roku 1995 prijala vtedajšia Komisia OSN pre ľudské práva rezolúciu, ktorá stojí proti porušovaniu ľudských práv v zemi. O rok neskôr USA zakázali všetkým predstaviteľom režimu vstup na svoje územie, v rovnakom roku vyhlásila sankcie aj EÚ.

USA i EÚ sankcie v priebehu rokov postupne sprísňovali: napríklad niekdajší americký prezident Bill Clinton pred desiatimi rokmi zakázal akékoľvek nové americké investície v Barme s poukazom na vážny stupeň represií.Hlavným požiadavkom západných štátov naďalej ostáva sloboda pre zadržovanú opozičnú vodkyňu Do Aun Schan Su Ťij a ďalších politických väzňov.

Najčítanejšie správy