Jasno
11°
Bratislava
Imrich
5.11.2024
India chce poslať do vesmíru kozmonauta do roku 2015
Zdielať na
Zahraničie

India chce poslať do vesmíru kozmonauta do roku 2015

Zdroj: Fernando Meyer/ilustračné

Indovia sa chcú viac podieľať na výskume vesmíru.

 
India sa chce v budúcnosti viac presadzovať v komerčnom využívaní vesmíru i v jeho vedeckom výskume. V nasledujúcich šiestich rokoch plánuje realizovať okolo 60 vesmírnych misií a všetko má korunovať v roku 2015 dopravením svojho kozmonauta do vesmíru vlastnými prostriedkami. To v súčasnosti dokážu len USA, Rusko a Čína.

Už v apríli budúceho roku by mala byť vypustená družica Čandraján-1, ktorá bude mať za úlohu vytvárať snímky povrchu Mesiaca. Oproti skorším vyhláseniam ale predseda Indickej organizácie pre výskum vesmíru (ISRO) Mádhavan Nair nepotvrdil, že by druhá najľudnatejšia krajina sveta uvažovala o vyslaní svojho astronauta na Mesiac.

"Snažíme sa vyvinúť technológie, aby sme mohli poslať človeka do vesmíru. Pokiaľ všetko pôjde dobre..., astronaut obletí Zem do ôsmych rokov," prehlásil podľa agentúry AP. India podľa nich chce ísť cestou vývoja vlastných zariadení než využívať americké či ruské moduly.

S americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) ISRO už dva roky úzko spolupracuje na rade projektov. Údaje získané zo sondy Čandraján-1 majú taktiež využívať spolu s indickými astronómami aj ich kolegovia zo Spojených štátov. Náklady na túto misiu Nair vyčíslil na 3,8 miliardu rupií (zhruba 1,8 miliardy korún).

Kým v lunárnom programe sa chcú Indovia "držať pri zemi", v ďalších odvetviach výskumu a využívania vesmíru už tak skromné plány nemajú. Podľa Prithviradže Čavana by mala India do roku 2013 uskutočniť okolo 60 vesmírnych misií v oblasti navigácie, komunikácie, transportu do kozmu a pozorovanie Zeme, uviedol podľa agentúry AFP námestník predsedu indickej vlády.

ISRO už v minulosti oznámila, že do rovnakého dátumu by rada vyslala vlastnú sondu aj k Marsu. Podľa Naira na to India má už základné technické predpoklady, keďže nosná raketa, ktorú v súčasnosti používa k vynášaniu komerčných satelitov na obežnú dráhu okolo Zeme, je schopná letieť i k "červenej planéte".

India sa zaradila medzi kozmické veľmoci v roku 1981, keď ako siedmy štát na svete  vypustila vlastnú nosnú raketu s družicou na palube. O štyri roky neskôr sa do vesmíru pozrel i prvý Ind - pilot vojenského letectva Rákeš Šarma bol v posádke sovietskej kozmickej lodi Sojuz-T-II.

Zdielať na

Najčítanejšie správy