V Belgicku sa objavil náznak riešenia politickej krízy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: redakcia
V politickej kríze, ktorá zasiahla Belgicko, sa dnes objavil prvý náznak možnosti riešenia.
V politickej kríze, ktorá zasiahla Belgicko, sa dnes objavil prvý náznak možnosti riešenia. Sprostredkovateľ, ktorého určil kráľ Albert II., aby sa pokúsil zblížiť stanoviska vodcov frankofónnych a flámskych strán, našiel podľa belgického kráľovského paláca dostatočný počet bodov, na ktorých sa obe strany zhodnú, aby bolo možné pokúsiť sa vytvoriť novú vládu.
Sprostredkovateľom je flámsky predseda Poslaneckej snemovne Herman Van Rompuy. Jednanie medzi frankofónnymi a flámskymi stranami môžu byť obnovené pod vedením politika, ktorý bude poverený zostavením vládnej koalície tvorenej oboma stranami a ktorý sa podľa agentúry AFP pravdepodobne stane premiérom.
Kráľovský palác neupresnil, kto bude touto úlohou poverený. Analytici súdia, že sa ním stane víťaz júnových volieb, predák flámskych kresťanských demokratov Yves Leterme, ktorý bol už poverený zostavením kabinetu, ale po piatich týždňoch rezignoval.
V Belgicku sa začiatkom júna konali parlamentné voľby, ale vládu sa doteraz nepodarilo zostaviť. Medzi predákmi frankofónnych a flámskych strán panovali rozpory najmä v otázkach inštitucionálnych reforiem a poskytnutia viac právomocí regiónom.
Belgicko je federatívny štát, ktorý je rozdelený na flámsky hovoriaci sever, ktorý je bohatšou časťou krajiny, a frankofónny juh. Medzi nimi leží Brusel, ktorý je dvojjazyčný. Z približne 10,5 miliónu Belgičanov žije 5,9 miliónov vo flámsky hovoriacich oblastiach a 3,3 miliónov obyvateľov vo Valónsku. Asi milión pripadá na Brusel. Podľa jazykov je rozdelená i politická scéna.