Kríza v Barme pokračuje
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Dan/Ilustračné
Ibrahim Gambari, zvláštny vyslanec OSN, sa už podľa diplomatických zdrojov stretol aj s barmskými generálmi, aj s väznenou Su Ťij. Zatýkanie demonštrantov naďalej pokračuje.
Zvláštny vyslanec OSN Ibrahim Gambari sa podľa diplomatických zdrojov stretol v novom hlavnom meste Barmy Neipyijto s barmskými generálmi. Snažil sa ich odradiť od ďalšieho krviprelievania. V Rangúne sa potom stretol s vodkyňou opozície a nositeľkou Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij, stále držanú v domácom väzení.
Nič bližšie sa o týchto stretnutiach zatiaľ nevie a oficiálne neboli ani potvrdené. Predpokladá sa však, že schôdzka so Su Ťij by nebola možná bez osobného súhlasu vodcu junty, generála Thana Šweia.
Barmská junta povolala do Rangúnu a ďalších najväčších miest nové posily - tisícky vojakov a policajtov, prizvaných na odradenie obyvateľov od pokračovania v protivládnych protestoch. Podľa odhadov je príslušníkov poriadkových síl v Rangúne už najmenej 20 000, pokračuje tiež zatýkanie demonštrantov. Štátne médiá ohlásili znovunastolenie poriadku "po opatrnom, najmenšom možnom použití sily".
K pokojnému vyriešeniu krízy vyzvali juntu už aj Japonsko a Čína, najväčší doterajší spojenci Barmy. Avšak medzinárodný tlak mal v minulosti na vojenský režim minimálny dopad. "Nemyslím si, že by tomu malo byť teraz inak. Vyriešime si to sami," povedal agentúre AP jeden z občanov Barmy, ktorý si ale v obave z prípadného postihu prial zachovať anonymitu.