Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
VIDEO: Úspešný štart rakety Falcon Heavy. Pri dopade sa zničila jedna z troch častí
Zdielať na

VIDEO: Úspešný štart rakety Falcon Heavy. Pri dopade sa zničila jedna z troch častí

MYS CANAVERAL / Pri floridskom meste v utorok úspešne odštartovala na prvý testovací let ťažká raketa spoločnosti SpaceX Falcon Heavy, ide o najsilnejší raketový nosič súčasnosti. Súkromná americká spoločnosť vizionára Elona Muska chce raketu v budúcnosti využívať na Mesiaci a na Marse.

Stroj vyletel o 15:45 miestneho času (21:45 SEČ) z Kennedyho vesmírneho centra na Myse Canaveral na Floride. Na obežnú dráhu vyniesol červený automobil Tesla s figurínou takzvaného vesmírneho muža, pričom mal na sebe nainštalované kamery, čím divákom a diváčkam prostredníctvom živého prenosu na službe YouTube poskytol unikátne vesmírne divadlo.

Všetky tri prvé stupne rakety sa po štarte vrátili na Zem. Prvé dva, ktoré spoločnosť už v minulosti použila, pristáli na určené plochy na Myse Canaveral. "Bolo to epické. Bola to pravdepodobne najvzrušujúcejšia vec, ktorú som kedy videl," uviedol Musk po ich pristátí. Tretí z prvých stupňov rakety mal pristáť na lodi vzdialenej niekoľko sto kilometrov ďalej na mori. Nemal však dostatočnú hnaciu silu na spomalenie zostupu, loď minul a zničil sa pri dopade do vody pri rýchlosti zhruba 500 kilometrov za hodinu.

Ťažká raketa, ktorú v parametroch pre hmotnosť nákladu prekonáva iba legendárny americký Saturn V, vznikla rozšírením menšej nosnej rakety Falco 9 o dve pomocné vzletové stupne. Falco 9 je v prvom stupni vybavený deviatimi motormi, Falco Heavy ich má trojnásobok.

https://twitter.com/TheRickyDavila/status/960986686988660736

Musk opakovane varoval, že prvý let sa nemusí podariť, v pláne sú ešte ďalšie dva testy. Prvý štart, ktorý dnes na mieste sledovali tisíce Američanov  zahraničných zvedavcov, vyvoláva pozornosť nielen ako revolučný projekt, ale aj ako vesmírna atrakcia vďaka červenému Muskovmu automobilu. Ten poletí vesmírom rýchlosťou až 11 kilometrov za sekundu, čo je 39 600 kilometrov za hodinu a dostane sa až do vzdialenosti 400 miliónov kilometrov od Zeme.

Druhý stupeň rakety by mal s automobilom dosiahnuť eliptickú obežnú dráhu okolo Slnka medzi Zemou a Marsom, ku ktorému by sa podľa zakladateľa a riaditeľa spoločnosti SpaceX Elona Muska mal dostať v priebehu šiestich mesiacov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy