Americký republikán Lugar nabáda k spolupráci USA-Rusko
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/AP/Michael Conroy
Lugar zdôraznil, že aj keď sa obe krajiny rozchádzajú v pohľade na také témy ako prístup k iránskym jadrovým ambíciám, európska protiraketová obrana či nezávislosť Kosova, aj tak sa pred nimi "otvára široké okno príležitostí" k dosiahnutiu pokroku.
Vláda prezidenta Georga Busha by sa mala usilovať o spoluprácu s Ruskom v oblasti protiraketovej obrany, kontroly zbrojenia a nešírenia jadrových zbraní, a to napriek rade rozporov, ktoré medzi Washingtonom a Moskvou existujú. Prehlásil to dnes podľa agentúry Reuters vplyvný republikánsky senátor Richard Lugar.
Lugar, ktorý je vo vedení spoločného výboru pre zahraničné vzťahy amerického Kongresu, s touto myšlienkou prišiel len pár dní predtým, čo ministerka zahraničia Condoleezza Riceová a minister obrany Robert Gates majú koncom týždňa odletieť do Moskvy na dvojdenné jednania "2+2" so svojim ruskými partnermi.
"Táto návšteva ponúka poslednú, najlepšiu príležitosť k tomu, aby sa položili základy odvážnej iniciatíve ešte predtým, než skončí mandát prezidenta Busha a ruského prezidenta Vladimíra Putina," prehlásil Lugar počas svojej prednášky vo washingtonskom Brookingsovom inštitúte.
Lugar zdôraznil, že aj keď sa obe krajiny rozchádzajú v pohľade na také témy ako prístup k iránskym jadrovým ambíciám, európska protiraketová obrana či nezávislosť Kosova, aj tak sa pred nimi "otvára široké okno príležitostí" k dosiahnutiu pokroku.
Najproblematickejšou témou pred nadchádzajúcimi rozhovormi je americký plán umiestniť v Poľsku desať protiraketových striel a v Českej republike radar ako súčasť štítu, ktorý má chrániť Európu pred raketovými útokmi zo strany takých krajín ako Irán a Severná Kórea, píše agentúra.
Rusko už dalo najavo, že tento americký krok bude mať za následok porušenie strategickej rovnováhy a že povedie k ohrozeniu medzinárodnej bezpečnosti. V júli predložila Moskva ako alternatívu k americkému protiraketovému štítu protinávrh, aby USA spoločne s Ruskom využívali radarovú stanicu včasného varovania, ktorú Rusi majú v Azerbajdžáne.
Lugar pripustil, že na protiraketovú obranu "nahliada rada ľudí ako na veľký zdroj súčasného nepokoja vo vzťahoch" medzi Ruskom a USA, avšak ruský návrh označil za sľubný. "Zdieľať s Ruskom informácie získané USA a NATO a možno i spojiť radar a systém včasného varovania by bolo užitočné a zaistilo by to transparentnosť a potvrdilo by to tiež náš kooperatívny prístup," povedal Lugar.
Dodal, že obe krajiny by mali rovnako zvážiť možnosť vytvoriť spoločne prevádzkované radarové zariadenie a využiť výmenu údajov týkajúcich sa včasného varovania.