Austrália bojuje proti japonským veľrybárom klipom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: jon hanson/ilustračné
Austrálska vláda sa odmietla s Japonskom, ignorujúcim moratórium na lov veľrýb, súdiť. Chce bojovať na poli verejnej mienky. Každoročne sa uloví niekoľko stoviek (až do tisíc) týchto morských cicavcov. Takto smeruje veľrybárstvo k ich vyhubeniu.
Austrálska vláda spustila dnes na internetovom serveri YouTube kampaň proti japonskému plánu na lov veľrýb v južnom Tichomorí. Podľa tlačových agentúr je video s japonskými titulkami zamerané na japonskú mládež a má obrátiť verejnú mienku proti veľrybárom.
Austrálsky minister životného prostredia Malcolm Turnbull vo videu nalieha na Japoncov, aby ukončili svoj veľrybársky program. V nahrávke sa objavujú zábery na plávajúce veľryby hrbaté (keporkaky) so sprievodným ministrovým komentárom: "Dokážete si predstaviť život na Zemi bez týchto veľkolepých zvierat?"
Za niekoľko storočí ich veľrybárstvo takmer vyhubilo. Video rovnako ukazuje Turnbulla pri rozhovore s austrálskymi školákmi, ktorí tiež vystupujú proti lovu veľrýb.
Príčinou sporu medzi oboma krajinami je japonský plán na lov vyše 900 kusov veľrýb rôznych druhov v antarktických vodách. Tieto ohrozené živočíchy sa v súčasnosti pohybujú južne od austrálskeho pobrežia v miestach, ktoré Austrália vyhlásila za veľrybiu rezerváciu. Japonsko však túto rezerváciu neuznáva a každoročne v nej loví.
wikipedia.org
Austrálski predstavitelia tvrdia, že japonský program lovu veľrýb porušuje celosvetový zákaz komerčného lovu veľrýb, ktorý platí od roku 1986. Japonsko popiera, že by prestúpilo moratórium, pretože plánovaný lov má slúžiť vedeckému výskumu. Zástupcovia japonskej organizácie rybolovu si sú istí, že lov je legálny, a vyzvali svojich odporcov, aby celú záležitosť predložili Medzinárodnému súdnemu dvoru OSN v Haagu.
Austrálska vláda odmietla požiadavky opozície, aby sa s Japonskom súdila. Naproti tomu chce podľa Turnbulla bojovať proti lovu veľrýb na poli verejnej mienky. Okrem austrálskeho ministerstva životného prostredia chce svoj klip proti veľrybárom zverejniť i medzinárodná ekologická organizácia Greenpeace.
Japonsko sa už niekoľko rokov snaží presadiť zrušenie zákazu komerčného lovu. Jeho rybári ročne ulovia údajne k vedeckému výskumu niekoľko tisíc kusov týchto morských cicavcov, ktorých mäso však často skončí v japonských reštauráciach. Moratórium ignorujú tiež napríklad Nórsko a Island.
V roku 2006 ulovili japonskí rybári v antarktických vodách 508 veľrýb z plánovaných 860. Ďalší lov zastavil požiar na hlavnej lodi rybárskej flotily.