Johanka z Arcu vraj nebola ani panna ani chudobná pastierka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: claudecf
Podľa autorov knihy Prípad Johanky z Arku je patrónka Francúzska skôr mýtus než reálna postava.
Tvrdenie, že Johanka z Arku bola chudobná pastierka poverená Bohom zachrániť francúzske kráľovstvo, je mýtus veľmi vzdialený skutočnosti. Na základe viac než desaťročného výskumu to tvrdí Marcel Gay a Roger Senzig, autori novej francúzskej knihy Prípad Johanky z Arku.
Výmyslom je podľa všetkého už samotné meno tejto národnej hrdinky, pretože na žiadnom zo svojich 19 zachovalých listov neuviedla „z Arku“. Pochybný je tiež jej pôvod. Údajná pastierka pri svojom procese v Rouene prehlásila, že nikdy žiadne zvieratá nepásla. Bola tiež skvelá jazdkyňa na koni a podľa historických dokumentov ovládala francúzštinu kráľovského dvoru, uvádzajú Gay a Senzig.
Autori spochybňujú aj okolnosti jej smrti. Legenda hovorí o tom, že Johanka z Arku zomrela na hranici v roku 1431, avšak podľa knihy stovky dokumentov dokladajú jej prítomnosť v Metách, v Orléans a na ďalších miestach po roku 1436.
„V 15. storočí sa ako dnes manipulovalo s verejnou mienkou. Johanka z Arku bola prípadom tajnej diplomacie. Legenda je to krásna, ale skutočnosť je ešte krajšia“ uisťuje Marcel Gay, ktorý je redaktorom francúzskeho denníka L'Est Républicain.
Autori sú presvedčení, že Johanka z Arku sa v skutočnosti volala Jana z Orleansu a bola „psychologickou zbraňou" francúzskeho kráľa, ktorý mal problémy s Angličanmi. „Operáciu Panna" vymyslela kráľova manželka Yolanda z Anjou. Spočívala vo vytvorení božieho posla, ktorá naháňala strach nepriateľom. Toto klamstvo dobre fungovalo pri vojenských akciách.
Legendu popiera podľa autorov knihy aj to, že Johanka sa podľa archívov v roku 1436 vydala za Roberta z Armoises, a najneskôr v tej dobe prestala byť pannou.
Jej mýtus bol oživený až koncom 19. storočia, keď Francúzsko po niekoľkých vojenských porážkach hľadalo nejakú „ikonu". Johanka z Arku sa tak stala symbolom základov republiky. V roku 1920 bola vyhlásená za svätú. Vo Francúzsku je považovaná za legendu a za patrónku krajiny.
Kniha Prípad Johanky z Arku vyšla potom, čo začiatkom roku francúzsky vedci dokázali, že údajné pozostatky tejto francúzskej národnej hrdinky sú v skutočnosti falsum zostavené z fragmentov egyptskej múmie.