Časť umelcov žiada, aby Putin zostal
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: AP/Mikhail Metzel
Štyria umelci napísali v ruskom denníku: "Vyjadrujeme názor viac než 65.000 umelcov, maliarov, sochárov, grafikov... majstrov národného umenia...", aby Putin pokračoval vo svojej funkcii aj po vypršaní jeho funkčného obdobia. Samozrejme to vyvolalo vzburu tých, ktorí sú takto nepriamo menovaní.
Štyria populárni ruskí umelci, medzi ktorými nechýba herec a režisér Nikita Mikhalkov, spísali "menom celej kultúrnej verejnosti" výzvu, aby prezident Vladimir Putin pokračoval vo svojej funkcii i po roku 2008.
Takúto možnosť vylučuje ruská ústava a tiež sám Putin niekoľkokrát prehlásil, že po voľbách budúci rok v marci bude v Kremli nová hlava štátu. Ďalších ruských umelcov však veľmi pobúrilo, že štvorica Putina k protiústavnému zotrvaniu vo funkcii vyzvala aj ich menom.
"Vyjadrujeme názor viac než 65.000 umelcov, maliarov, sochárov, grafikov... majstrov národného umenia," stojí vo výzve Putinovi zverejnenej minulý týždeň v denníku Rossijskaja gazeta vydávanom ruským parlamentom.
Spolu s Mikhalkovom ju podpísal i šéf Ruskej výtvarnej akadémie Zurab Cereteli, často označovaný výtvarnou kritikou za gýčara, ktorého hlavným umením je umenie dobrých vzťahov s terajšími mocnými. Medzi najznámejšie a nejvysmiatejšie Cereteliho diela patrí socha Vladimira Putina v nadživotnej veľkosti a judistickom oblečení nazvaná "V zdravom tele zdravý duch".
Podľa názoru Cereteliho a Mikhalkova je ruský ľud spojený v prianí, aby Putin zostal na ďalšie funkčné obdobie v prezidentskom úrade. Pre Rusko je to vraj "životne dôležité".
Zverejnená výzva pobúrila niektorých ďalších ruských umelcov, ktorí teraz protestujú proti tomu, aby Cereteli a Michalkov hovorili na tému Putin ich menom.
"Žiadam vás, aby ste publikovali, že ja Dmitrij Nikolajevič Šubin nemám s tým listom nič spoločné," napísal šéfredaktorovi denníka Rossijskaja gazeta napríklad fotograf Dmitrij Šubin. K podobnému postupu vyzval na ruských internetových diskusných fórach aj ďalších umelcov.