Twitter má vyšetriť rozsah ruského vplyvu na britské voľby. Tisícky účtov propagovali labouristov, tvrdia The Times
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VEĽKÁ BRITÁNIA / Tisíce ruských účtov na sociálnej sieti Twitter pred vlaňajšími parlamentnými voľbami v Británii propagovali pozitívne tvrdenia o Labouristickej strane a naopak očierňovali konzervatívcov. Napísal to denník The Times, ktorý tému skúmal spolu s pracovníkmi Swansea University. Ide vraj o prvý dôkaz ruských snáh ovplyvniť voľby v prospech šéfa labouristov Jeremyho Corbyna.
Vyšetrovanie novinárov a akademikov vystopovalo 6500 ruských účtov, ktoré v týždňoch pred vlaňajšími voľbami prišli na pomoc kampani labouristov. Mnohé z nich vykazujú jasné známky, že ide o "boty", teda profily ovládané počítačmi, nie ľuďmi. "Akademici tvrdia, že účty identifikované týmto denníkom tvoria špičku ľadovca a vyzvali Twitter, aby skutočný rozsah ruského vplyvu na britskú politiku vyšetrili," píšu The Times.
Falošné účty sa údajne skrývali za ženskými anglickými menami a 80 percent z nich bolo založených niekoľko týždňov pred voľbami, ktoré sa konali 8.júla 2017. Boty boli následne mobilizované v kľúčových momentoch kampane, v priebehu ktorej labouristom stúpla podpora voličov z 25 na 40 percent.
The Times napísal, že ruské účty preukázateľne zdieľali príspevky chváliace labouristov a zosmiešňujúce konzervatívcov, alebo pomohli Corbynovi vytvoriť z bombového útoku v Manchesteri tému kampane, keď zdieľali kritiku smerom k premiérke Therese Mayovej za to, že v priebehu pôsobenia na ministerstve vnútra znižovala stavy policajtov.
"Naše vyšetrovanie zistilo u ruských účtoch na sociálnej sieti enormnú podporu Corbynovi a labouristom, pričom 9 z 10 správ o strane propagovalo jej kampaň. Z opačnej strany, 9 z 10 tweetov o konzervatívcoch bolo nepriateľských," uvádzajú The Times.
Mobilizácia ruských účtov údajne vyvrcholila v deň volieb sériou správ vyzývajúcich labouristických voličov, aby šli k volebným urnám. Mayová a konzervatívci potom vo voľbách síce zvíťazili, ale prišli o väčšinu v dolnej komore parlamentu. Odvtedy vládnu menšinovo s podporou severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP).
Britská vláda Rusko v minulosti obvinila zo zásahu do cudzích volieb a vypúšťania falošných správ do médií, odmietlo však, že by úspešne ovplyvnilo voľby v Británii.